Знаки маркування, обираємо краще!

Знаки маркування є джерелом інформації для споживача, що вказує на безпеку, поліпшені якісні, екологічні чи інші характеристики продуктів, товарів, виробів, а іноді – послуг. Для того щоб споживати з турботою про власне здоров’я та довкілля, слід розуміти їх значення та уважно вивчати маркування продукції, яку ви плануєте придбати.

Лише сертифікація свідчить про відповідність продукції, товарів, послуг вимогам екологічних стандартів.

Частина символів споживачів про щось інформує, інша застерігає. Варто дізнатися, що саме означають ці символи, щоб у подальшому ці знання використовувати.

 

УМОВНІ ПОЗНАЧЕННЯ НА УПАКОВЦІ ТОВАРІВ

 

Знак у вигляді трикутника з трьох стрілок, що означають замкнутий цикл (виробництво – застосування – утилізація), вказує, що дана упаковка придатна для подальшої переробки. Усередині трикутника можуть бути одна або дві цифри, які вказують на тип пакувального матеріалу:1-19 – пластик,20-39 – папір та картон,40-49 – метал,50-59 – деревина,60-69 – тканини і текстиль,70-79 – скло
Цей знак означає, що пакувальний матеріал вироблений з повторно переробленої сировини або містить частку повторно переробленого матеріалу.
Знак «біодеградуюча упаковка» – знак, призначений для упаковок, що розкладаються і не виділяють шкідливих речовин.
Вага нетто (без упаковки), розташоване поряд число у рамці означає брутто (з упаковкою).
Маркування CE, розміщене на продукті або його упаковці, є декларацією виробника, що його продукт відповідає вимогам директив, що зобов’язують в ЄС. Цей символ може наноситись на електричні пристрої, іграшки, предмети індивідуального захисту (окуляри сонцезахисні, каски  і т.п.), медичні вироби та інше.
Знак «Зелена крапка» і означає, що виробник забезпечує прийом маркованого пакувального матеріалу на вторинну переробку, заздалегідь оплатив її. Знак був упроваджений у Німеччині і зараз діє на теріторії 15 країн-членів ЄС. На території України цей знак не має змістовного значення для товаровиробників, споживачів  чи контролюючих органів.
  Знак заборони іграшки дітям  віком до 3-х років.
Знак відповідності технічним регламентам. Цей знак є єдиним знаком, що свідчить про відповідність продукції загальнообов’язковим вимогам безпеки, що діють на території України відносно продукції певної категорії.

ПОЗНАЧЕННЯ НА УПАКОВЦІ КОСМЕТИЧНИХ ТОВАРІВ

Символ, який інформує, що даний продукт, ані жоден з його складників не був тестований на тваринах. Цей знак використовується виробниками все рідше, оскільки тепер тестування продуктів на тваринах заборонене.
Цей символ інформує споживача, що продукт не містить фреонів, які руйнують озон, тим самим сприяючи глобальному потеплінню. Знак не належить жодній організації.
Цей символ інформує нас, як довго можна вживати даний косметичний засіб.
Символ, який означає, що на залученій до косметичного засобу листівці надана додаткова інформація, яка не змістилася на упаковці або доцільно була перенесена на листок-вкладиш. Листок-вкладиш зазвичай містить дані про склад косметичного засобу та попередження, пов’язані з його застосуванням.

ПОЗНАЧЕННЯ НА УПАКОВЦІ ЕЛЕКТРОТОВАРІВ

Логотип EnergyStar, наноситься лише на енергозбережні товари та їх упаковки.
Енергетична етикетка для більшості побутових приладів, промислового обладання, лампочок, а також для автомобілів щодо їх енергоефективності. Енергоефективність позначається класами від А до G. При цьому клас А позначає найвищу енергоефективність, а G — найнижчу. Етикетка енергоефективності дає користувачу й іншу корисну інформацію, яка допомагає зробити вибір між моделями товарів.
Символ, який означає, що продукту не можна викидати до звичайних контейнерів на відходи. Обов’язком споживача є передача  виробу до визначеного пункту збору з метою рециклінгу електровідходів.

Купуючи будь-що – ретельно вивчайте упаковку! Розуміння позначок та маркувань на продукції допоможе зробити свідомий та раціональний вибір!