Заходи боротьби з мишоподібними гризунами

Погодні умови та наявність достатньої кормової бази сприяють розвитку і поширенню мишоподібних гризунів в посівах озимих культур та багаторічних трав. Найпоширенішими та найнебезпечнішими в нашому регіоні є звичайна полівка та миші (хатня, курганчикова, польова).

У складських приміщеннях, зерносховищах, господарських будівлях також поселяються і шкодять мишоподібні гризуни, зокрема види пацюків (сірий і чорний) і мишей (домова та польова). Нагадуємо, що мишоподібні гризуни дуже ненажерливі, зокрема взимку. Великі затрати енергії на терморегуляцію й розмноження у гризунів мають поповнюватися завдяки споживанню великої кількості кормів. За добу миші та пацюки можуть з’їсти таку кількість харчів, що становить 25–40% їхньої маси, а молоді особини ще більше.
Мишоподібні гризуни можуть розмножуватися цілий рік. Враховуючи високий потенціал розмноження пацюків і мишей, проводити боротьбу з ними слід, коли вони тільки починають завдавати істотної шкоди. Найефективніша боротьба з мишоподібними гризунами на початку зростання їхньої чисельності.

Мишоподібні не лише завдають значних збитків сільськогосподарському виробництву, а є також переносниками багатьох хвороб, небезпечних для людей та свійських тварин – лептоспірозу, псевдотуберкульозу, туляремії та ін.

Сукупність заходів, спрямованих на знищення гризунів (дератизацію), здійснюють відповідно до ситуаційної небезпеки знищення ними зерна. Виконують цю роботу зазвичай спеціально підготовлені бригади чи ланки.

Для захисту зерна й зернопродуктів на ринку пестицидів є достатньо засобів, які називаються родентицидами. Антикоагулянти є найбільш поширеними родентицидами, які при правильному використанні можуть забезпечити до 100% загибелі гризунів. Препарати з антикоагулянтним механізмом дії знижують здатність крові до згортання й ушкоджують стінки кровоносних судин. При одноразовому попаданні в організм гризуна невеликої кількості антикоагулянту симптоми ураження майже не виявляються (хоча деякі принади – “Шторм”, “Смерть гризунам” – завдяки особливій технології ретельного змішування інгредієнтів ефективні і при одноразовому поїданні). Але при багаторазовому споживанні концентрація отрути, що накопичується в організмі, зростає. Як наслідок – крововилив і смертельне кровотеча. Гризуни не пов’язують симптомів отруєння з їжею, яку їдять, і не передають популяції інформацію про те, що цю приманку їсти не можна. Гризун відчуває задуху, виходить на повітря і гине за межами приміщення. Це означає, що не потрібно шукати трупи для знищення.

Відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання на території України для боротьби з мишоподібними гризунами у складських приміщеннях можна застосовувати наступні принади-антикоагулянти: Капкан – принада №1 (парафіновані брикети або тістоподібна речовина) – гризуни гинуть через 3-5 діб навіть при однократному поїданні принади; Смерть гризунам (тістоподібна принада) – дія приманки проявляється на 3 – 4-й день, починається внутрішня кровотеча, від якої на 4 – 8-й день наступає загибель тварин, Шторм, 0,005% (воскові брикети) – смерть від великої кровотечі настає через 3 – 10 днів, та інші родентициди, дозволені до використання.

Для роздрібного продажу населенню згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні пропонуються такі родентициди: Бромакем, ПР, Капкан –принада №1, принада для знищення мишоподібних гризунів «Багіра», Рат Кіллер Супер, ГП, Шторм, 0,005% (воскові брикети, родентицидна принада «RED KILLER»).

При використанні вищезазначених препаратів отруєні принади кладуть на підстилки із картону чи поліетилену. Принади розміщують в місцях локалізації гризунів на відстані 2-15 метрів одна від одної в залежності від чисельності гризунів. Протягом 7-10 днів необхідно здійснювати контроль за поїданням приманки і там, де вона з’їдена, обов’язково поповнюють її запаси до початкового об’єму. Припиняють розкладання засобу тоді, коли він залишається недоторканим гризунами.

При застосуванні не розривати пакетики і не торкатися до приманки голими руками,  щоб не відлякувати гризунів людським запахом (на руку вдягнути звичайний поліетиленовий пакет і так розкладати родентициди).

Кожний родентицид використовують відповідно до рекомендацій виробника і які слід бездоганно виконувати через високу токсичність цих препаратів.

Під час проведення захисних заходів від мишоподібних гризунів слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни і точно виконувати інструкції по застосуванню препаратів.     

Існує народний засіб від мишей без використання отрути. Потрібно змішати борошно і вапно в пропорції 1 до 1, а потім трохи додати цукру. Розклавши приманку, поставити поруч воду. Потрапивши в травну систему миші, така приманка при взаємодії з водою перетвориться у непрохідний тромб, що стане причиною смерті миші. За численними відгуками, така отрута для мишей, дуже ефективна, навіть якщо використовувати звичайний гіпс і різні приманки.

Боротьбу з гризунами слід вести систематично, комбінуючи різні методи і засоби. Пам’ятайте: застосування навіть найефективніших засобів від повторного заселення гризунами не рятує. А головне при боротьбі з мишоподібними гризунами не слід забруднювати навколишнє середовище і піддавати ризику здоров’я і життя людини.