Яловість корів: профілактика та лікування метриту

Проблеми з репродуктивними органами корів найчастіше проявляються під час пологів та у післяпологовий період Тому, дуже важливими є профілактика безпліддя, своєчасно поставлений діагноз та ефективне лікування хвороб на ранніх стадіях.

Серед  хвороб, що найбільше впливають на лактацію корів і на подальшу їх продуктивність – субінволюція матки та метрити, інші захворювання матки та яєчників.

МЕТРИТИ, або запалення матки. Як ми знаємо, запалення — це специфічна або неспецифічна імунна відповідь макроорганізму на ушкодження тканин або вторгнення іншого організму, сприйнятого як чужорідний.

Діагностика метритів не являє собою труднощів. Вагінальне й ректальне дослідження, а також облік анамнестичних відомостей дають достатньо підстав для виявлення хвороби. Гострі  метрити при правильному лікуванні (особливо в перші дні розвитку захворювання, коли метаболічні процеси в тканинах протікають на досить високому  рівні) зазвичай закінчуються відновленням плідності. Несвоєчасне лікування веде до затяжного, хронічного або прихованого перебігу хвороби протягом місяців. У таких випадках прогноз залежить від тривалості ахворювання і лише при незначних морфологічних змінах у тканинах матки можна чекати на відновлення плідності корів.

Для складання правильного прогнозу велике значення має дослідження біопсійного матеріалу з матки. Необхідно також завжди зважувати доцільність лікування корів з урахуванням  їх віку, вгодованості та молочної продуктивності.

Лікування корів, хворих на гострий після пологовий метрит має бути комплексним, спрямований на виділення ексудату, який містить мікроби їхні токсини і продукти розпаду тканин; підсилення скорочувальної діяльності м’язів матки, пригнічення мікрофлори, підвищення місцевої і загальної резистентності та регеренативних процесіву матці .

З метою підвищення резистентності організму та усунення причин і сприятливих факторів розвитку хвороби, рекомендується:

– повноцінний збалансований  раціон  годівлі;

– активний,  пасивний   моціон.

Для звільнення матки від ексудату, підсилення скорочень гладких м’язів застосовують один із методів:

-масаж матки 3-5 хвилин щоденно

-окситоцин, 30-40 ОД внутрішньом’язево;

-прозерин, 0,5% -вий розчи, 2-3 мл. підшкірно;

-естрофан 2,0 мл внутрішньом’язево (інші простагландини групи

F2 альфа у терапевтичних дозах згідно з інструкцією).

Спеціальні препарати антимікробної дії ( утракур – 2 таблетки;

Екзутер аба гістерон 1-2 таблетки). Повторно стіотропні препарати вводять з інтервалом 48 годин до настання клінічного одуження.

Лікування прихованого метриту:

пропускають одну охоту, при відкритій шийці матки в її порожнину через катетер вводять вміст однієї шприц-туби препарату «Гамарет» або «Фатроксимін». Після цього в катетер вводять 10 мл «Тривіту». Відкриття шийки матки можна стимулювати ін’єкцією 2 мл «Естрофану».

Своєчасне виявлення і лікування хворих корів на ранніх стадіях захворювання забезпечить швидке одужання і відновлення відтворної здатності.