Якщо вжалила медуза

Останнім часом на Азовському узбережжі почастішали випадки, коли відпочивальники скаржаться на доволі болісні опіки від жала медуз-корнеротів. Зазвичай, даний вид медуз можна зустріти у Чорному та Средиземному морях, але останні два роки «небезпечні гості» почувають себе дуже вільно і в теплих та солених водах Азовського моря.

Причиной зростання їх чисельності, за словами вчених, стало збільшення рівня солоності та температури води, а також наявність великої кількісті їжі та відсутність конкуренції з боку планктоноїдних риб.

Чим небезпечний опік медузи

Опік від жала медузи не є небезпечним для життя людини. Однак ігнорувати його не можна. Особливо уважними слід бути літнім людям, дітям та тим, у кого є проблеми із серцем.

Також варто розуміти, що у різних людей реакція на контакт з медузою може бути різною. Так, у когось опік може пройти за кілька годин, а у когось викликати ускладнення, алергічну реакцію, а сам опік може не сходити впродовж кількох років.

Після того, як медуза вжалить, більшість людей відчувають печію та біль, у деяких випадках болить так сильно, що це навіть може викликати больовий шок. Також інколи постраждала людина відчуває нудоту, головний біль, судоми тощо. Трапляються випадки, коли після укусу у постраждалого може з’явитися стійка алергія на морепродукти.

Контакт з медузою є найбільш небезпечним для немовлят, оскільки опік від її жала може викликати судоми і навіть призвести до смерті.

Перша допомога

Коли ви відчули, що вжалила медуза – промийте опік морською або солоною водою та спробуйте видалити частинки пекучих ниток медузи.

Нейтралізувати отруту медузи допоможе сік лимона – просто вичавіть його на обпечене місце. Також місце опіку можна промити розчином харчової соди або 5% розчином оцту. Окрім того, в аптеці ви можете придбати спеціальний гель з гідрокортизоном.

Якщо людина схильна до алергії, їй потрібно прийнятий антигістамінний препарат. Інколи біль від жала медузи може бути дуже сильним, тоді краще прийняти знеболююче. Допоможе приглушити біль та печію звичайний холодний компрес. Також у цей період треба дуже багато пити.

Чого робити не можна

Дуже важливо знати, що опік не можна промивати прісною водою – це пришвидшить поширення отрути в організмі. Також не можна торкатися місця ураження голими руками – є ризик, що отрута потрапить на руки.

Не бажано протирати місце опіку зеленкою, йодом чи спиртовим розчином, а також вживати алкоголь – це лише погіршить стан потерпілого.

Коли звертатися до лікаря

Якщо опік від контакту з медузою не проходить протягом довгого часу, краще звернутись до лікаря. Також у медзаклад треба йти, коли після опіку у людини виникає запаморочення, втрата свідомості, проблеми з диханням чи біль у грудях.