Як відрізнити фальсифіковані пестициди

Використання засобів захисту рослин в Україні регламентовано насамперед  Законами України “Про пестициди і агрохімікати” та “Про захист рослин”.   

Усі пестициди, що реалізовуються в Україні згідно з чинним законодавством включені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів». Вони проходять обов’язкову державну реєстрацію, в ході якої їх перевіряють на відповідність санітарно-гігієнічним нормам і встановленим рівням екологічної безпеки. Але незважаючи на це на ринок пестицидів потрапляє величезна кількість підробленої продукції.

Фальсифіковані пестициди – це продукція, яка не відповідає встановленим вимогам, що висуваються до пестицидів. Використання таких пестицидів  особливо ризиковане, оскільки інформація про їх небезпеку відсутня або обмежена, дія – непередбачувана, а завдана шкода -істотна та тривала.Підробки пестицидів можуть мати різні форми і походження:  – відсутність діючої речовини в імітації  препаративної форми.- зниження вмісту діючої речовини.- продаж замість препарату невідомих речовин.- продаж низькоякісних копій під назвою препарату.     

Фальсифікати становлять особливу небезпеку, оскільки підробки пестицидів, навіть за наявності діючої речовини, аналогічній тій, що є в оригінальному препараті, містять допоміжні речовини  (стабілізатори, ад’юванти, барвники тощо) невідомого походження, що можуть формувати непередбачені шкідливі сполуки. Це можуть бути суто технічні домішки, які мають найнесподіваніші якості й активність, або більш дешеві речовини, часто токсичні, покликані замінити собою якісні компоненти оригінального препарату та зробити підробку дешевою.

Тому фальсифіковані пестициди є не лише неефективними, а й майже завжди призводять до непередбачуваних наслідків та завдають значної шкоди та матеріальних збитків.

Основними негативними наслідками застосування фальсифікату є у першу чергу неможливість своєчасного визначення сполук у разі отруєння :

• відсутність ефекту бажаної дії від підроблених гербіцидів, інсектицидів та фунгіцидів;

• сільськогосподарська продукція може бути забруднена залишками шкідливих речовин та домішок;

• суттєві матеріальні збитки;

• зіпсована репутація сільгоспвиробника як постачальника якісної та безпечної продукції.

Рекомендацій споживачам , щодо вибору якісних пестицидів:- купуйте засоби захисту рослин лише в офіційних дистриб’юторів, у спеціалізованих магазинах і відомих фірм, котрі добре себе зарекомендували на ринку пестицидів та мають сертифікати відповідності на продукцію, що реалізується.- при покупці пестицидів звертайте особливу увагу на наявність захисних елементів на упаковці, таких як голограми, захисні плівки, номер партії, спеціальні показники на кришці тощо. Оригінальну голограму неможливо зняти неушкодженою з упаковки.

– Інформація на етикетці повинна бути надрукована чітким шрифтом, українською мовою, із зазначенням: назви постачальника і його адреси в Україні, діючої речовини, назви препарату, номеру партії, ваги або об’єму, дати виготовлення та терміну придатності, найменування фірми-виробника і його адреси, регламенту застосування.- не купувати підозріло дешеві, прострочені препарати у пошкодженій упаковці або без етикеток.Пам’ятайте: фальсифіковані  пестициди шкідливі для Вашого здоров’я, небезпечні для довкілля, токсичні для врожаїв та не розфасовуються в медичну тару!!!