Хвороба, яка погіршує зберігання картоплі у зимовий період – кільцева гниль картоплі

Картопля – одна з найважливіших сільськогосподарських культур, що має важливе продовольче, кормове та технічне значення. За вмістом деяких вітамінів картопля перевищує ряд овочевих культур. Кільцева гниль картоплі – бактеріальна хвороба, внесена до списку регульованих не карантинних шкідливих організмів України, збудником якої є бактерія Clavibacter michiganensis subsp. Sepedonicum (Spieckermann & Kotthoff).

Шкодочинність

 Кільцева гниль картоплі проявляється на бульбах і дорослих рослинах. Збудник проникає судинами із зараженого садивного матеріалу в стебло, чим спричинює закупорку судин. У полі між рослинами хвороба не передається.  Перші ознаки захворювання проявляються під час цвітіння у вигляді в’янення одного-двох стебел в кущі, що падають на землю. На ураженому стеблі при зрізі в кількох сантиметрах від поверхні ґрунту при надавлюванні з провідних пучків виділяється молоко подібний ексудат.

Хворі бульби за слабкого ураження зовні не відрізняються від здорових. Характерну ознаку для цього збудника – кільце на перерізі бульби помітно через кілька місяців під час зберігання. На бульбах кільцева гниль проявляється у вигляді ураження судинного кільця, рідше – ямчастої гнилі. Судинна система бульб розм’якшується і набуває світло-жовтого кольору. Якщо уражену почищену картоплину помістити у воду, через кілька годин вона розм’якне у місцях судинного кільця і буде непридатна для вживання у їжу. Пізніше гниль переходить у сусідні тканини і серцевину бульб, що цілком вигнивають, перетворюючись у білу, тягучу, з неприємним запахом масу.

Заходи боротьби

Боротьба з цією бактеріальною хворобою – профілактична, так як вилікувати заражені бульби практично неможливо. Якщо інфекція вже уразила картоплю, то потрібно використовувати ретельно відібраний і перевірений на предмет захворюваності насіннєвий матеріал. Важливо враховувати сівозміну. Заражені хворобою бульби потрібно відразу забирати. Якщо під час збирання урожаю видаляти бадилля з вашої земельної ділянки, то можна уникнути розвитку інфекції. Бактеріальна кільцева гниль картоплі відноситься до потенційно шкідливих організмів, що потребують вивчення.

Карантинні заходи

Забороняється ввезення насіннєвого матеріалу та товарних партій картоплі із заражених районів країн, де зареєстровано захворювання. Дозволяється завезення зразків для науково-дослідних установ з обов’язковим розміщенням їх в інтродукційно-карантинних розсадниках. При ввезенні картопля підлягає первинному огляду з обов’язковим відбором зразків для лабораторної експертизи. Для вчасного виявлення захворювання необхідні обстеження посівів. При виявленні вогнища кільцевої гнилі вживаються заходи по локалізації та ліквідації хвороби згідно з існуючими інструкціями.

Уразі виявлення характерних ознак пошкодження рослинної продукції просимо негайно інформувати Управління фітосанітарної безпеки у м. Херсоні за адресою: вул. Старообрядницька, 34, тел. (0552) 26-36-13 та державних фітосанітарних інспекторів у районах області.