Випадок сказу у Бериславському районі. Держпродспоживслужба ще раз нагадує, звідки чатує небезпека

21.08.2018 року на території Милівської сільської ради в селі Милове Бериславського району встановлено сказ лисиці, яка вкусила чотирирічного хлопчика. Дитина госпіталізована до Бериславської центральної лікарні. На території Милівської сільської ради проводяться антирабічні заходи.

Сказ – це гостре інфекційне захворювання теплокровних тварин та людини, за якого уражається центральна нервова система з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами і завжди закінчується смертю.

Людина заражається під час укусу або коли слина потрапляє на слизові оболонки, пошкоджену шкіру через подряпини. Вірус сказу дуже чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів, висушування. Гине миттєво при звичайних режимах пастеризації, кип’ятінні, при обробці 45-70% спиртом, мильним розчином. 5 % йод вбиває вірус протягом 1 хвилини. У слині вірус зберігається 1 добу, у замороженому стані – 75 днів, у гліцерині – до 90 днів. Потрапивши до рани, він може зберігатися від кількох годин до кількох тижнів, тут він торкається до нервових закінчень і починає рухатися до ЦНС, де розмножується у нейронах. Після нагромадження в ЦНС, починається відцентровий рух до слинних і очних залоз. Інкубаційний період – від 7 днів до року і, навіть, більше.

Поширюють сказ у природі – лисиці, вовки, єнотовидні та бродячі собаки. Захворівши, дикі тварини перестають боятися людей, навіть удень можуть забігати у населенні пункти, нападати на людей або тварин.

Сказ у собак.

Хвора тварина стає пригніченою, лежить, втрачає апетит, до води байдужа – гідрофобії немає. Наприкінці другого дня виникає неспокій, собака намагається сховатися в куток (під ліжко, в будку), хапає ротом повітря, може розгризати свою загоєну рану, ковтає неїстівні предмети. Може тікати з дому –до 50 км. за день-, нападає на людей. Період збудження триває 3-4 дні, гине тварина на 6-8 день хвороби. Це класична картина. Але, за будь якого випадку, поведінка тварини змінюється, що має насторожити господаря.

Найчастіше сам собака стає причиною зараження людини, тому що живе в їх оточенні. Прищеплений собака, якщо його покусала хвора тварина, не є джерелом зараження, в нього не виникає агресивності, бажання кусати, не виділяється слина, вірус сказу в слині відсутній.

Набагато частіше в Україні реєструється сказ котів.

Останніми роками сказ котів є джерелом зараження кожної третьої людини хворої на сказ. У котів сказ має значно гостріший перебіг. Перші ознаки: наростаючий неспокій, збудження, охриплий голос, переляканий погляд, агресивність, нападає, уникає господарів. Під час нападу тварину важко відірвати від рани через спазм жувальних м’язів. Рани від укусу – глибокі, краї злипаються і важко піддаються обробці. Це характерно і для укусів лисиць.

Симптоми сказу у худоби – рев, сильне слиновиділення, статевий потяг, за паралітичної форми – тихий сказ.

Вівці, кози, свині, коні хворіють на буйну форму сказу. Також становлять небезпеку укуси кажанів.

За останні 20 років в Україні від сказу померло двоє дітей. Інкубаційний період у хворої на сказ людини триває від 7 днів до року, найчастіше ж він сягає 77-90 днів. Тривалість протікання хвороби залежить від місця укусу, її локалізації і тяжкості, виду тварини, яка вкусила.

Залежно від передбачувального періоду, будується антирабічна практика (лікування). Луї Пастер, винахідник протисказової вакцини, порівнював розвиток хвороби з рухом пасажирського потягу. Вакцина ж, як він вважав, рухається зі швидкістю кур’єрського потягу. Обігнавши вірус, вона перешкодить йому дістатися до ЦНС і зробити свою чорну справу. Сучасні наукові дослідження показують, що вірус по нервових закінченнях рухається до ЦНС зі швидкістю 3 міліметри за годину, а вакцина вдвічі швидше.

Розрізняють три періоди сказу у людини:

1.Передвісники – 1-7 днів (буває 2-4), парестезія (оніміння) в місці укусу, збудливість, порушення психіки, ГРЗ, незрозумілий стрес, туга, похмурі думки, температура 38–40 градусів.

2.Збудження – починається несподівано перший напад гідрофобії: хворий різко відкидає кухоль з водою (спазми жувальних і дихальних м’язів), напади задухи стають дедалі частішими. Якщо спершу вони виникають від спроби пити воду, то згодом – від самої згадки про воду, її шум, краплі дощу. Виникає акрофобія – подув вітру, голосний звук, яскраве світло посилюють напад. Наростає збудження, хворий нагадує п’яну людину, бігає, стає агресивним, зрушує з місця важкі предмети. Сухість у роті змінюється слиновиділенням.

Щоб запобігти цих жахливих наслідків, нагадуємо, якщо Ваша улюблена тваринка ще немає щеплення проти сказу, Ви можете це негайно виправити, звернувшись, зокрема, до Бериславської районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою: м. Берислав, вул. Ярослава Мудрого, 61 (щоденно з 8.00 до 16.00).