Теплична білокрилка

Погодні умови цього року сприяють розвитку тепличної білокрилки (Trialeurodes vaporariorum.). Це поширений фітофаг, який вражає культури як у відкритому, так і закритому ґрунті. Дорослі особини і личинки живляться рослинним соком. Під час харчування шкідника з рослин виділяється так звана  «медвяна роса», яка вражає листя і плоди, що призводить до втрати товарних якостей. Часто відбувається поява цвілі на «медвяній росі», що ускладнює фотосинтез і дихання рослин.

Опис і життєвий цикл

Доросла білокрилка досягає в довжину близько 2 мм і покрита білим восковим нальотом. Крила злегка перекривають один одного. Самка тепличної білокрилки відкладає яйця овальної форми величиною 0,2 мм на нижню сторону листя. Через 2-3 доби вони приймають чорне забарвлення, після цього через добу відроджується личинка яка рухається протягом перших кількох годин, поки знаходиться в пошуку місця прикріплення до листа. Наступні стадії личинки і лялечка ніколи більше не пересуваються. Всі чотири личинкові стадії дуже схожі між собою і явно відрізняються лише розмірами. Біла прозора лялечка має округлу форму зі стрімкими вертикальними краями і покрита волосками. Доросла білокрилка залишає лялечку через Т-подібний вихід. Розвиток від яйця до імаго займає 20 діб при 27 °С або 38 діб при 17 °С, але на різних рослинах-господарях ці цифри можуть відрізнятися. Плодючість також залежить від температури і рослини-господаря. Самка відкладає близько 100 яєць на томаті, 200 яєць на огірку і 300 яєць на баклажані та капусті. Для боротьби з білокрилкою існують безліч засобів: пастки, спреї, палички, розчинні порошки.

Більшість хімічних засобів дієві тому, що отруюють своїми отрутами сік рослини. Випивши отруєний сік, дорослі білокрилки і їх личинки гинуть за лічені години. Слід розуміти, що яйця при цьому залишаються цілими і неушкодженими. Тому, для закріплення «забійної» дії, обробку інсектицидами рекомендується повторити 1-2 рази з перервою в тиждень. Зупинимось на декількох інсектицидах, які дозволено використовувати у боротьбі з зазначеним шкідником.

Конфідор. Дуже дієвий інсектицид системної і контактної дії. Вже через 1,5 години після поливу і обприскування цим препаратом, шкідники починають гинути. Щоб знищити білокрилку зазвичай вистачає однієї обробки.

Актеллік. Засіб для знищення і комах, і кліщів. З білокрилкою він справляється на «ура». Однак, слід пам’ятати, Актеллік дуже токсичний (2 клас токсичності), має неприємний запах.

Народні засоби від білокрилки в своїй більшості контактної дії. Тобто вони не проникають в сік рослини, а потрапляють на тіло шкідників і цим нищать їх. Боротьба народними засобами для приватного сектору.

Мильний розчин. Господарське або дігтярне мило (настругане на тертці, подрібнене ножем) розчиняється в воді в концентрації 1: 6. Розчин збивається в міцну піну і наноситься на рослину губкою. Можна використовувати розчин для обприскування (без попереднього збивання) зелених частин рослини. Поверхня землі біля рослини також обережно обприскують, намагаючись не потрапити в глибокі шари ґрунту.

Іноді достатньо однієї обробки для повного знищення білокрилки, в іншому випадку – повтор через тиждень.

Настій часнику. 6 г часнику (2 середніх зубчики) подрібнюють і заливають 1 л води. Настоюють в темному місці добу, потім проціджують і отриманим настоєм обприскують рослини. Звичайно потрібно 2-3 обробки з перервою в тиждень.

Настій деревію  (Тысячелистник обыкновенный) 80-90 г листя деревію заливають 1 л води. Настоюють 2 доби, проціджують і обприскують уражені білокрилкою посадки 2-3 рази з інтервалом в тиждень.

Настій тютюну. Пачку сигарет (типу «Прима») подрібнюють та заливають  1 л гарячої води. Ставлять розчин в темне місце на 5 діб. Потім проціджують отриманий настій і обприскують рослини кожні 3 дні до повного знищення шкідника.

Настій кульбаби. Беруть 40 г кореневищ і 40 г листя кульбаби, подрібнюють і заливають 1 л води. Настоюють 3-4 дня. Потім проціджують настій і обприскують рослини 2 рази з перервою в тиждень.

В окрему нішу заходів боротьби з білокрилкою варто віднести пастки. Вони вимагають тривалого застосування, так як знищують тільки дорослих особин. Позбутися від білокрилки можна, якщо розвісити над ураженими рослинами спеціальні клейові пастки. Їх випускають багато компаній. Пастки являють собою невеликі аркуші картону або пластику, покриті шаром НЕВИСИХАЮЧОГО клею. Він не має запаху, не токсичний. Пастки пофарбовані в яскравий жовтий колір, що привертає білокрилок. Прилипання комах відбувається при будь-якому, навіть самому легкому, дотику їх до клейової поверхні. Між іншим, крім білокрилок в пастку можуть потрапити й інші шкідники: грибні комарики, мухи мінера, тля, трипси і навіть павутинний кліщ.

Пастки – не таке вже складне пристосування, тому при бажанні їх можна зробити самостійно. Для цього необхідно взяти шматочки щільного картону, пофарбувати їх в яскраво-жовтий колір і покрити вазеліном, сумішшю меду і каніфолі, касторовою олією. Замість картону можна скористатися фанерою або оргалітом.

Пастки закріплюють на дерев’яному, пластиковому або металевому тримачі і встановлюють поряд  з ураженими рослинами. У комплект до багатьох пасток входять дротові кріплення, які підвішуються над кроною рослини. Якщо білокрилка з’явилася в теплиці, то досить розмістити пастки з розрахунку 1 шт. на 10 м2. Слід пам’ятати, що клейова поверхню небезпечна і для комах-запилювачів (бджіл, метеликів), тому після вилову білокрилок, пастки слід зняти.

Замість пасток можна скористатися спеціальними клейкими стрічками від мух, які також розвішують над рослинами.

Останні 5 років, всі великі тепличні підприємства при вирощуванні томатів від білокрилки захищаються хижими і паразитичними комахами, на огірках більше використовують хижих кліщів. Це дуже важливо для теплиць, так як хімія вбиває бджіл і джмелів.