Що потрібно знати про стеблову нематоду картоплі?

Стеблова нематода картоплі – нерідке явище, знати, як боротися з нею потрібно кожному картопляреві. Часто поганий розвиток бульб і недовгу лежкість пов’язують з неякісним грунтом, суворими погодними умовами. Але варто задуматися про такого шкідника, як нематода, яка часто вражає овочі.

Шкідник, який псує урожай, може стати величезною проблемою, при ігноруванні зараження, з шкідником складно боротися. Цей паразит має мізерні розміри, через що, розгледіти його складно неозброєним оком, але нематода швидко поширюється, створюючи армію шкідників, які приносять шкоду не тільки бульбам картоплі, а й іншим культурам. Стеблова нематода викликає таке захворювання як Дитиленхоз.

Як розпізнати хворобу та що робити?
З під шкірки на ранніх етапах розвитку хвороби картоплі в місці проникнення нематод з’являються трохи втиснені плями коричнюватого кольору різних розмірів і форм, що просвічуються з характерним свинцево-сірим металевим блиском. Поступово плями розростаються по поверхні бульби, шкірка темніє, відшаровується, відстає від м’якоті і лопається або розтріскується. При натисненні шкірка провалюється. В тріщинах видно світло – коричневу пухку уражену тканину у вигляді потерті. На межі хворої і здорової тканин помітно безліч пухких плям. На розрізі видно, що хвороба поширюється по периферії бульби (до судинного кільця), зазвичай на 0,5-1,0 см, рідко проникаючи всере¬дину. Спочатку ушкоджені тканини білі, пухкі, наче наповнені пухирцями, потім забарвлюються в коричневий або сірий колір.

У період зберігання дитиленхозні бульби зморщуються, і в подальшому загнивають. Нематоди живуть у прикордонній живій тканині, де можуть накопичуватися в масі через високу плодючість самок (до 250 яєць) і нетривалих циклів розвитку (15-45 днів).

Шкодочинність
Найбільше пошкодження від паразита припадає на період зберігання. Перенесення шкідника через грунт відіграє другорядну роль. У польових умовах може вижити на інших рослинах-господарях (часник, цибуля, буряк, морква, томат, огірок, гарбуз, баклажан, перець, кавун). Наявність в насадженнях картоплі дротяників (личинок жуків-коваликів) сприяє зараженню нематодами. Деяку роль у збільшенні популяції нематоди відіграють бур’яни (зірочник, м’ята, кропива, кульбаба та ін.) Зараження рослин картоплі та розвиток дитиленхоза може проходити при температурі від 1-4 до 37 °С (оптимальні умови для розвитку паразита 17-20 °С і відносна вологість 80 %). У роки з підвищеною вологістю ґрунту втрати врожаю при зберіганні досягають 30-80%, знижуються насіннєві та товарні якості бульб. Заражена маточна бульба стає джерелом ураження всього картопляного куща. За допомогою спеціального органу — стилета — нематода проколює клітинні стінки, виділяючи при цьому специфічні речовини і ферменти. Під їх впливом вміст клітин розріджується і в такому вигляді він — знову ж за допомогою стилета — засмоктується нематодою.

Заходи та методи боротьби
Заражену картоплю треба зберігати окремо і використовувати в першу чергу. Збирати таку картоплю слід раніше, тому що при пізніх термінах збирання відсоток заражених бульб збільшується. Перед закладанням на зберігання картоплю необхідно просушити і перебрати, добре провести осіннє озеленення насіннєвих бульб. Сховище необхідно забезпечити активною вентиляцією. Вибракувану картоплю можна вживати в їжу або згодувати худобі. Доведено, що картопляні дитиленхи гинуть, проходячи через шлунково-кишковий тракт травоїдних і сільськогосподарських тварин, для людини і тварин стеблові нематоди абсолютно нешкідливі. Обов’язково провести глибоке перекопування восени.

На жаль, на сьогоднішній день немає ефективних хімічних засобів боротьби зі стебловими нематодами, тому дуже важливо чітко виконувати комплекс профілактичних та агротехнічних заходів. Дуже важливо видалення рослинних залишків і бур’янів протягом всього періоду вегетації. Їх спалюють або закопують в яму, попередньо обробивши негашеним вапном. Не можна залишати на ділянці і хворі, маточні, дрібні, а також порізані бульби, які можуть бути резерваторами стеблових нематод. Навесні слід провести перебирання і прогрів насіннєвого матеріалу при температурі 14-18 °С протягом 2-3 тижнів і повторно перебрати. Перебираючи бульби, необхідно вибраковувати заражені. Посадку необхідно проводити здоровим посадковим матеріалом, купувати насіннєвий матеріал картоплі тільки в господарствах, які гарантують його чистоту від нематоди. Повернення картоплі на колишнє місце посадки повинно бути не раніше, ніж через 4-5 років, при цьому в якості попередників можна використовувати капустяні (хрестоцвіті), зернові. Якщо все-таки не вдається уникнути повторної посадки картоплі на одній і тій же ділянці поля, необхідно використовувати тільки здоровий насіннєвий матеріал, при цьому потрібно враховувати сортові особливості картоплі, оскільки відомо, що ранні та середньоранні сорти більш чутливі до зараження стебловою нематодою. Крім того, бажано вирощувати нематодостійкі сорти картоплі української селекції.

Отже, у разі виявлення характерних ознак пошкодження рослинної продукції просимо негайно інформувати Управління фітосанітарної безпеки у м. Херсоні за адресою: вул. Старообрядницька, 34, тел. (0552) 26-36-13 та державних фітосанітарних інспекторів у районах області.