Профілактика грипу

В Україні триває сезон захворюваності на грип. За попередніми прогнозами, упродовж епідемічного сезону 2019/2020 на грип та ГРВІ в Україні перехворіє від 4,8 до 6,7 мільйонів людей, а найвищі хвилі підйому захворюваності традиційно очікуються у грудні та наприкінці січня-початку лютого 2020 року.  Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.

Грип має симптоми, подібні до ознак інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), але набагато небезпечніший. За перших симптомів звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.

Клінічні ознаки грипу: раптовий початок; головний біль; ломота у м’язах і суглобах; біль у горлі; підвищення температури тіла до 38 °С і більше; кашель.

Як можна заразитися вірусом гриппу?  Вірус грипу передається повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки переносяться повітрям від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), внаслідок тісного контакту (перебування на відстані близько 2 м).

Як довго є заразним хворий на грип? Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для інших протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, сім днів.

Ускладнення гриппу: Найчастіше це – пневмонія, що інколи може за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Також нерідко розвивається серцева недостатність.

Як попередити зараження грипом: уникайте контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції; обмежте відвідування місць великого скупчення людей; часто провітрюйте приміщення; часто мийте руки з милом; не торкайтеся очей, носа, рота немитими руками; уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань; прикривайте ніс і рот під час чхання або кашлю одноразовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути; якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.

Як батьки можуть попередити зараження дітей грипом: навчіть дітей регулярно мити руки з милом щонайменше 20 секунд; батьки також повинні виконувати цю процедуру, що служить добрим прикладом для дітей; навчіть дітей кашляти і чхати в серветку або руку (згин ліктя); навчіть дітей не підходити до хворих ближче, ніж на півтора-два метри; хворі діти мають залишатися вдома (не відвідувати дошкільні установи й школи); дітям і батькам слід утримуватися від відвідування місць скупчення людей.

За інформацією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» за 48 тиждень (25.11.-01.12.2019) по Україні інтенсивний показник захворюваності на грип та ГРВІ становить 447,1 на 100 тисяч населення, що на 6,2% менше рівня епідемічного порога по Україні; по Херсонській області інтенсивний показник – 477,8 на 100 тис. населення, що на 8,4% менше епідемічного рівня по Херсонській області.

Тому саме зараз час подбати про захист.

Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області нагадує, що найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація.

Завдяки вакцинації імовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень зменшується на 60%, імовірність смертельних випадків зменшується на 80%, а частота госпіталізацій зменшується приблизно на 50%.

Щеплення рекомендують робити впродовж всього сезону грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів.

Особливе значення вакцинація має для людей, які належать до груп ризиків. Для цих людей профілактична вакцинація здатна врятувати життя.

До груп ризику входять  діти до 5 років, вагітні, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, на хронічні серцево-судинні захворювання, хронічні захворювання легенів та інші тяжкі хронічні захворювання, а також особи, що перебувають на імуно – супресивній терапії. Крім того, є професійні групи ризику, до якої входять особи, професійна діяльність яких пов’язана з обслуговуванням великої кількості людей: медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту, тощо.

Цього року доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція) та «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея).

Вакцини, які застосовуватимуться у цьому епідсезоні, мають захист від всіх чотирьох штамів, які очікуються.

Вакцини «Ваксігрип Тетра» і «Джісі Флю» можна застосовувати для щеплення дітей віком від шести місяців.

Вакцину можна придбати в аптеках за власний кошт. Окрім того, вакцини можуть бути закуплені за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством, для вакцинації осіб груп ризику. 

Для щеплення практично немає  протипоказань.

Протипоказання: реакція на вакцину проти грипу в минулому, гостре респіраторне захворювання, гострі інфекційні патології і загострення хронічних захворювань, які можуть дати ускладнення.  Але перш ніж робити щеплення, обов’язково проконсультуйтесь з лікарем, щоб виключити протипоказання та уникнути ускладнень.

Тож подбайте про своє здоров’я заздалегідь!     

Профілактика завжди була кращим способом боротьби з хворобами!