Організація харчування дітей

Діти — наше майбутнє! Від здоров’я наших дітей залежить здоров’я усієї нації в майбутньому, тому організація якісного і доступного харчування в дитячих навчальних закладах на сьогодні є важливою соціальною програмою держави. Раціональне харчування зумовлює належний розвиток усіх життєво важливих органів і систем, сприяє зміцненню захисних функцій організму. Період від 7 до 18 років, коли дитина проводить більше часу в школі, характеризується підвищеним розумовим і фізичним навантаженням. Тому збереженню здоров’я дитячого організму та його гармонійному розвитку сприятиме дотримання у шкільних їдальнях сучасних вимог якості та безпеки харчових продуктів та повноцінне і збалансоване харчуванням, а це:

-Помірність – калорійність раціону не перевищує енергетичних витрат організму.

-Різноманітність – споживання усіх основних груп харчових продуктів: хліб і крупи; овочі та фрукти; м’ясо та молочні вироби.

-Збалансованість – правильне співвідношення груп харчових продуктів.

Організація харчування у загальноосвітніх закладах здійснюється у відповідності до Закону України «Про освіту», Постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2002 року № 856 «Про організацію харчування окремих категорій учнів в загальноосвітніх навчальних закладах», Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 №1591 «Про затвердження норм харчування в навчальних та оздоровчих закладах.», Постанови кабінету міністрів України від 2 лютого 2011 р. № 116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість».

Організація харчування включає в себе не лише виконання фізіологічних норм, а і наявність справного, в достатній кількості технологічного та холодильного обладнання, проточної холодної та гарячої води, дотримання всіх діючих інструкцій з профілактики та дезінфекції, технології приготування страв тощо.

Держпродспоживслужбою ретельно контролюється виконання вищезазначених вимог і це дає наявні результати.

Так, завдяки тісній співпраці Високопільського районного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області та відділів освіти району, відмічаються позитивні зрушення щодо покращення матеріально-технічної бази харчоблоків, а саме: проведено капітальні ремонти систем каналізування на тих харчоблоках, які потребували цього; збільшено кількість одиниць холодильного обладнання, придбано холодильники та морозильні камери; нові електричні духові шафи, витяжні зонти; постійно оновлюється кухонний та столовий посуд.

Фахівцями Білозерського районного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області в жовтні місяці 2018 року з використанням засобу відеофіксації проведені планові перевірки закладів освіти району щодо дотримання вимог санітарного законодавства та законодавства у сфері безпечності харчових продуктів.

В ході перевірок проведено відбір проб для подальшого лабораторного дослідження у Херсонській регіональній лабораторії Держпродспоживслужби ім. професора Л.С.Ценковського (змиви, страви готових продуктів на бактеріальну забрудненість, проби рослинної продукції на паразитологічні дослідження, проби рослинної продукції на нітрати, проби піску на паразитологічні дослідження), надані практичні рекомендації стосовно закупівлі харчових продуктів у виробників, які зареєстровані в державному реєстрі та мають експлуатаційний дозвіл.

9.10.2018 року фахівцями Цюрупинського районного управління розпочата планова перевірка Олешківського професійного ліцею щодо створення належних санітарно–гігієнічних умов для перебування, навчання, організації повноцінного раціонального харчування учнів, постачання продуктів харчування та продовольчої сировини в заклад, їх зберігання, організації медичного обслуговування, своєчасності проходження обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівниками закладу.

За результатами перевірки складено акт та довідка з рекомендаціями стосовно дотримання вимог санітарного законодавства та усунення виявлених недоліків.

Робота у цьому напрямку триватиме і вподальшому.