Обережно: амброзія!

Амброзія полинолиста – один з найнебезпечніших карантинних бур’янів. Через свою виняткову шкодочинність, негативний вплив на здоров’я людей амброзія посідає одне з перших місць серед злісних бур’янів.

Це однорічна рослина родини складноцвітих, що походить з Північної Америки. Під час цвітіння кожна рослина амброзії утворює мільярди пилкових зерен (пилок), які переносяться вітром на великі відстані, викликаючи у чутливих людей захворювання на поліноз: спостерігається втрата працездатності, з’являється набряк слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів, розвивається астма.  В пилку амброзії містяться особливі білки – антигени Е і К. Через слизову оболонку вони потрапляють до лімфи і крові, спричиняючи захворювання. Алергени, що містяться в листках, викликають дерматити.

Враховуючи велику шкоду амброзії полинолистої як для сільського господарства, так і для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з найважливіших завдань всіх землекористувачів.

Цей бур’ян засмічує всі польові (особливо просапні і ярі зернові), овочеві та плодові культури, виноград, пасовища, неродючі та посушливі ґрунти. Він щільно росте на узбіччях автомобільних доріг та залізниць, берегах ставків і річок, на пустирях та інших необроблюваних землях, будівельних майданчиках, територіях заводів, підприємств, тваринницьких комплексів, машинних дворів, на вулицях і садибах населених пунктів.

На землях з високими і дуже високими санітарно-гігієнічними вимогами (на територіях населених пунктів – навколо житлової забудови, громадських будівель,  в парках, скверах, на стадіонах, спортивних майданчиках, а також біля тваринницьких ферм,  на промислових територіях та інше) застосування гербіцидів для боротьби з амброзією заборонено, а тому на таких ділянках вона знищується механічним методом – шляхом виполювання, ручного видалення або скошування.

На присадибних ділянках та клумбах найефективніше виривати рослини амброзії полинолистої з коренем. Важливо пам’ятати: чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру.

Розмножується бур’ян тільки насінням – самосівом, яке утворюється у великій кількості, а отже рослину бажано знищувати до моменту плодоношення, яке наступає у серпні–жовтні. Добре розвинуті рослини можуть давати по 30-40 тис. насінин, яке зберігає схожість в грунті  до 40 років і здатне проростати навіть у недозрілій формі, а тому вищезазначені заходи матимуть результат при їх систематичному виконанні протягом тривалого періоду.

До знищення рослини призводить лише її викорінення, оскільки після підрізання стебла рослина здатна до швидкого відтворення надземної частини, внаслідок чого утворюється декілька продуктивних стебел.

Скошування рослин амброзії полинолистої необхідно проводити по мірі відростання (3-4 рази за літо). Поза межами населених пунктів ефективним є застосування гербіцидів.

Зважаючи на суспільну значимість та надзвичайну шкодочинність карантинних організмів, кожному громадянину та посадовій особі слід замислитись про природні багатства нашого краю та зробити свій внесок у їх збереження для наступних поколінь.

Власники (користувачі, балансоутримувачі) об’єктів благоустрою зобов’язані знищувати систематично і своєчасно бур’яни, об’єкти рослинного карантину та інші шкідливі організми на прилеглих і закріплених територіях підприємств, установ та організацій усіх організаційно-правових форм, приватних житлових будинків та присадибних ділянок, а також на прилеглій до них території.

Комплексна боротьба з амброзією передбачає проведення:

– фіто санітарних заходів: контроль за фітосанітарним станом під карантинної продукції, сертифікація такої продукції, локалізація вогнищ бур’яну, запровадження і скасування карантинного режиму. Впровадження карантинного режиму передбачає проведення комплексу заходів, спрямованих на ліквідацію вогнищ амброзії і попередження її подальшого розповсюдження;

– агротехнічних (ліквідаційних) заходів: застосування гербіцидів, створення агрофітоценозів, механічне скошування тощо.

Відповідно до Закону України «Про карантин рослин», на території з карантинним режимом здійснюється комплекс спеціальних карантинних заходів, спрямованих на знищення вогнищ карантинного бур’яну та запобіганню його подальшого розповсюдження.

Порушення вимог відносно виконання фітосанітарних заходів щодо знищення амброзії полинолистої спричиняє за собою накладення штрафів на посадових осіб та громадян згідно статті 105 Кодексу України про адміністративні правопорушення.