Небезпечні комахи

Останнім часом жителі Новотроїцького району почали скаржитися на те, що в їх помешканнях та у місцях утримання худоби стали з’являтися екзотичні для нашого регіону комахи – сколопендри. В Новотроїцькому районі ще років десять тому про згадуваних комах навіть не чули,а тепер вони зустрічаються повсюди.

Сколопендри відносяться до класу губоногих багатоніжок та переважно живуть у тропіках та субтропіках. Тулуб комахи складається з члеників приблизно однакового розміру. Численні ніжки комахи призначені не тільки для швидкого пересування, а й для полювання.

Кожна кінцівка має отруйну залозу. Потурбована комаха, що проповзає тілом людини або по шкірі тварини може викликати отруйний опік внаслідок виділення отрути через кігтики кінцівок. В природі ці комахи живуть під каменями та приміщеннях, де прохолодно та волого. Відповідно в наших помешканнях вони шукають аналогічні умови.       

Розмножуються сколопендри навесні за участю обох статей, але є гермафродитні види. Живуть сколопендри два роки. Прямої загрози життю людей та тварин сколопендри не несуть, але їх укуси досить болісні. Сила отрути сколопендри прирівнюється до отрути оси чи бджоли, але основна загроза криється в алергічній реакції на неї. Після нанесення укусу, як правило, починається блювота, з’являється висип на шкірі (іноді аж до пухирів), при ускладненні набрякають лімфовузли. Для дрібних домашніх тварин, а також маленьких дітей укус дорослої сколопендри великих розмірів може коштувати життя, якщо вчасно не провести курс лікування.

Як боротися з такими небажаними сусідами? Необхідно утримувати оселю та приміщення, де знаходиться худоба, в задовільному санітарному стані, при виникненні шпарин та тріщин негайно їх ліквідовувати, на різного роду отворах встановити комахо-непроникні сітки, а також переодично застосовувати препарати для знищення комах.