Маркування яєць

Нововоронцовське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області на виконання розпорядження Голови Нововоронцовської РДА від 02.03.2018 року №48 з метою попередження погіршення санепідситуації на гострі кишкові інфекції серед дитячого населення взяло участь у проведені комісійних обстежень дитячих дошкільних закладів, в результаті яких було звернено увагу на наявність та достовірність супровідних документів на харчові продукти, зокрема на яйця курячі.

Проведено роз’яснювальну роботу з керівниками закладів освіти району щодо вимог до якості та маркування яєць згідно ДСТУ 5028:2008 НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ ЯЙЦЯ КУРЯЧІ ХАРЧОВІ.

Курячі харчові яйця повинні відповідати вимогам цього стандарту, ветеринарного законодавства та санітарно-епідеміологічним вимогам і нормам,бути доброякісними, розсортованими за класами та категоріями і виробленими під державним ветеринарно-санітарним контролем та наглядом.

До дієтичних належать свіжі харчові яйця, термін зберігання яких не перевищує 7 діб, не враховуючи дня знесення, які зберігають за температури не нижче ніж О °С і не вище ніж 20 °С. Яйця, не реалізовані протягом 7 діб, належать до столових.

До столових належать яйця, які зберігали за температури від О °С до 20 °С не більше ніж 25 діб, не враховуючи дня знесення.

До охолоджених належать яйця, які зберігали у холодильниках за температури від мінус 2 °С до О °С не більше ніж 90 діб.

На маркуванні яєць для реалізації в Україні зазначають:

для дієтичних яєць – групу, категорію та дату знесення (число і місяць),

для столових та охолоджених яєць — групу і категорію;

Висота цифр, що позначають групу та категорію, повинна бути не більше ніж 5 мм, а дату знесення і назву господарства – не менше ніж 3 мм. Дозволено наносити на яйце додаткову інформацію (товарний знак, тощо).

Позначення категорій: відбірні яйця – В; вищої категорії – 0; першої категорії – 1; другої категорії – 2; дрібні – М.

Шкаралупа дієтичних і столових яєць повинна бути чистою і непошкодженою. На шкаралупі дієтичних яєць допускається наявність поодиноких крапок або смужок, а у столових – плям, крапок або смужок (сліди від підлоги або транспортера) не більше за 1/8 її поверхні. Але на шкаралупі не повинно бути плям крові або посліду. Яйця, що допущені до реалізації, маркують у встановленому порядку:

– дієтичні яйця маркують червоною, а столові – синьою фарбою, яка дозволена Міністерством охорони здоров’я України; штампом круглої форми, діаметром 12 мм, або овальної форми, розміром 15 х 10 мм. На штампі для дієтичних яєць позначають категорію і дату сортування (число та місяць), а для столових – тільки категорію. Висота цифр на штампі дати сортування – 3 мм, а цифр категорії – 5 мм;

– категорії дієтичних та столових яєць позначають: добірна – “Д”, перша – “1”, друга – “2”;

– дрібні яйця позначають етикеткою – “Дрібні”.

Маркування яєць повинне бути чітким.

Можна не маркувати столові яйця, що заготовляють організації і направляють на промислову переробку (яєчний порошок).

Звернуто увагу на дотримання  вимог:

– Наказу№298/227 від 17.04.2006р «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах» п.1.35 Медична сестра під час приймання комірником (кухарем) продуктів харчування та продовольчої сировини, які надходять до закладу, контролює їх безпечність та якість, терміни реалізації і умови зберігання; п.1.36 Комірник (завгосп) контролює умови доставки продуктів харчування та продовольчої сировини до закладу, відповідає за якість та асортимент продуктів харчування продовольчої сировини, які прийнято до закладу, за додержання вимог санітарного законодавства при їх зберігання;

– Наказ № 242/329 від  01.06.2005року «Про затвердження Порядку організації  харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах» п.15 «Продукти харчування та продовольча  сировина повинні надходити до навчальних та оздоровчих закладів разом із супровідними документами, які свідчать про їх походження та якість (накладні, сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи тощо)».