Кліщ зимовий зерновий, або красноногий – що потрібно знати про шкідника

Фахівці  Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області хочуть ще раз нагадати, що  при проведенні  моніторингу посівів  озимої пшениці  необхідно звертати увагу на пошкодження рослин  таким шкідником, як – зимовий зерновий   кліщ  (Penthaleus major Duges).

На території України  останні 5-6 років  спостерігається  шкідлива діяльність цієї комахи. Але, на жаль, у багатьох агрономів  виникають складнощі  з діагностикою ушкоджень цим шкідником. Часто  їх плутають  з проявом кореневих гнилей  і  невиправдано  проводять фунгіцидні обробки, що не вирішує  проблему.  Тому  фітосанітарні інспектори  рекомендують  сільгоспвиробникам перед проведенням  захисних обприскувань переконатися, що  посіви  не  пошкоджені  зимовим  зерновим кліщем.

Дорослі кліщі до 1 мм довжини, овальні, темно-зелені або майже чорні з червоними ногами, в задній  частині  з червоною плямою  навколо дорсального анального отвору.

Розселення кліщів  відбувається  у  фазі  яйця з ґрунтом або з рослинними  рештками. Масовому розмноженню  та  шкодочинності  сприяє  прохолодна, затяжна  весна. Оптимальна температура  для харчування  від + 4 до +23 С. Кліщі активні  в похмуру погоду  та нічний час.  В сонячні дні ховаються  під грудочками  ґрунту. Основна  активність  і шкідливість  припадає  на осінньо-зимовий  період (листопад-грудень) і в  ранньовесняний період (березень). Економічний поріг шкодочинності  становить 5 екземплярів на 1 лист. Розвитку фітофагу сприяє  м’яка зима та затяжна весна.

ШКОДОЧИННІСТЬ ЗИМОВОГО ЗЕРНОВОГО КЛІЩА

При живленні  кліщі розривають  епідерміс  листя  і висмоктують  клітинний  сік, що містить  хлорофіл. Відтак  на листях утворюються  сіруваті  плями, рослини  набувають  характерного  сріблясто-сірого забарвлення, прикоренева  частина  темніє. Верхівки листя в’януть  і буріють. Пошкоджені рослини  відстають в рості і  тому  причиною  таких ушкоджень вважають   вимерзання.

МЕТОДИ БОРОТЬБИ

Вирішальне значення в боротьбі з зимовим зерновим кліщем  мають  агротехнічні  заходи: раціональні  сівозміни, обмеження площ колосових попередників озимої пшениці, своєчасне знищення падалиці  колосових  культур в усіх полях  сівозміни за допомогою  системи обробітку ґрунту, сівба озимих  в оптимальні строки.

Осередки  підвищеної  чисельності  кліщів  на озимій пшениці  доцільно обробляти  інсектоакарицидами, дозволеними до використання  згідно з Переліком  пестицидів  і агрохімікатів дозволених до використання в Україні у весняний період при відновленні вегетації, враховуючи погодні умови та властивості  інсектицидних препаратів.

Наголошуємо, заходи захисту сільськогосподарських посівів слід проводити з дотриманням санітарних правил, регламентів застосування препаратів, правил і заходів з охорони праці.

У разі виникнення питань, за консультацією звертайтеся до Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, за адресою: м.Херсон, вул. Старообрядницька, 34 або за тел. (0552) 26-36-13