Гігієна зору у дітей

Поганий зір – це проблема більшості сучасних школярів. Близько 90% інформації сприймається учнем через зоровий канал, тому правильне раціональне освітлення має важливе значення для виконання всіх видів робіт під час навчання. За даними   медичних оглядів,  в початкових класах патологія зору серед школярів складає 5-6%,  до закінчення навчання в школі  зростає до  8-9 %. Гігієна зору у дітей — дуже важливий момент. Відповідальність за виконання санітарних правил  і  норм в закладах освіти покладається     на    засновника    (власника)    та    керівника  загальноосвітнього навчального закладу.

Щоденний контроль за виконанням чинних санітарних правил і  норм  здійснює керівник та медичний персонал загальноосвітнього навчального  закладу,  а  також  відповідальна  особа,  призначена наказом керівника загальноосвітнього закладу.

Усі навчальні приміщення загальноосвітніх навчальних закладів повинні мати природне освітлення. Природне освітлення повинно бути рівномірним і не створювати блиску.  

Показником природної освітленості є коефіцієнт природної освітленості всередині приміщення до освітленості назовні.

Для максимального використання денного світла і рівномірного освітлення навчальних приміщень необхідно:

 • мити вікна (не рідше 3 разів на рік);
 • на підвіконнях не дозволяється розташовувати вазони з високими квітами (висота не повинна перевищувати 15 см від підвіконня) та не дозволяється затіняти вікна квітами, що в’ються;
 • садити дерева не ближче 15 м від будівлі,
 • необхідно підвищувати рівень освітлення навчальних приміщень за допомогою штучного освітлення.

Незалежно від розміщення вікон (збоку, зверху) в навчальних приміщеннях світло повинно падати на робочі місця зліва. Оптимальний рівень природного освітлення забезпечується при верхньому та боковому освітленні приміщень. Забороняється облаштовувати навчальні приміщення так, щоб світловий потік був спрямований праворуч, спереду від учнів, крім майстерень для обробки металу, де повинен переважати правосторонній або прямий світлорозподіл.

Вікна навчальних приміщень обладнуються: регульованими сонцезахисними пристроями типу жалюзі, тканинними шторами світлих тонів, що поєднуються з кольором стін, меблів. Штори з полівінілхлоридної плівки не використовуються. У неробочому стані штори необхідно розміщувати в простінках між вікнами. Для обробки навчальних приміщень використовуються оздоблювальні матеріали та фарби, що створюють матову поверхню.

А от вдома батькам необхідно знати, що зір дитини знаходиться в небезпеці, якщо:        

 1. Дитина читає книжки на відстані ближче 25 см.
 2. Мружиться, коли дивиться на предмети, що знаходяться далеко.
 3. Стає малорухливим, часто спотикається або б’ється об кути.
 4. Скаржиться на часті головні болі.
 5. Стає розсіяним і неуважним.
 6. Знижується успішність у школі. Таке може відбуватися, коли дитина не бачить того, що написано на дошці, але боїться про це сказати.

Новокаховське міське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області рекомендує батькам дотримуватись основних  правил для збереження зору дитини:

 1. Освітлення місця, де дитина працює над домашнім завданням, повинно бути подвійним, тобто верхнє розсіяне освітлення і бічне ліве, яке спрямоване на зошит чи книжку. При читанні книга повинна знаходитися на відстані 40 см від очей, не можна низько нахиляться над зошитом при письмі. Не можна читати в напівтемряві, але і занадто яскраве світло може втомити очі.
 2. Важливо для хорошого зору і правильне харчування. Повноцінна їжа корисна не тільки для зору, а й для організму в цілому. А такі вітаміни, як А і Д, потрібні для гострого зору. Вітамін А можна отримати з моркви, абрикос, курячих яєць, морепродуктів, вершкового масла. Вітамін Д міститься в молоці та молочних продуктах, жирній рибі, яловичої печінки, ікрі. Однак, без жирів каротин, що міститься в помаранчевих продуктах, не засвоюється. Тому краще за все дати їх дитині їсти зі сметаною або оливковою олією.
 3. Необхідно також регулярно виконувати  вправи  для очей . Наприклад, ці вправи допоможуть зняти втому, поліпшити зір: рухи очима вниз-вгору і справа-наліво, кругові рухи очними яблуками, прикрити очі на 30 секунд , швидке моргання (  20 разів). Це зовсім прості вправи, але дуже ефективні. Робити таку гімнастику слід  регулярно, хоча б 2 рази в день.
 4. Ні в якому разі не дозволяти дитині читати лежачи або під час їжі.
 5. Дітям до двох років категорично заборонено дивитися телевізор. Дітям з трьох років — не більше 40 хвилин в день. При цьому дивитися телевізор можна тільки сидячи.
 6. Для уникнення погіршення зору важливий правильний режим дня. Дитина обов’язково повинна багато рухатись, найкраще записати школярів у спортивні секції, для зору гарні такі види спорту як плавання, бадмінтон, теніс, волейбол та футбол.  Ігри з м’ячем,  що рухається,  розвивають фокусування  внутрішньоочного м’яза, адже під час гри потрібно весь час дивитись вдалину і в близь
 7. Ретельно слідкуйте за тривалістю та умовами роботи дітей за комп’ютером. Постійна робота за комп’ютером, читання різних документів без перерви призводить до порушення кровообігу в очних судинах, а при регулярних навантаженнях і до порушення зору. Відстань від екрану монітора до очей повинна складати не менш 60 см, а лінія погляду повинна припадати на верхню третину або на середину екрану. Це можливо, якщо використовувати меблі, відповідні росту дитини. При цьому, стілець повинен бути з підлокітниками. Дітям від 3 до 7 років не можна проводити за комп’ютером більше 20 хвилин, дітям середнього віку — не більше півгодини, а школярам старшої школи — не більше години в день.