Фітосанітарний моніторинг та заходи боротьби з мишоподібними гризунами

Наявність достатньої кормової бази на полях, задовільні погодні умови осіннє-зимового періоду, а саме аномально тепла, суха без випадання надмірної кількості опадів погода сприяли масовому розвитку, збільшенню чисельності та шкодочинності мишоподібних гризунів в цьому році. Вони поширені повсюдно, домінуючим видом є звичайна та гуртова полівки, а в деяких районах зустрічається миша польова і курганчикова миша. У посівах озимих культур нараховувалось в середньому 3-4, максимально 5 жилих колоній на гектарі. За попередніми даними відсоток загибелі мишоподібних гризунів від несприятливих погодних умов (прохолодна волога погода, льодяна кірка та підтоплення нір в низинах полів) становить 0-3%.

З початку 2020 року боротьбу з гризунами проведено на площі 152,6 тис. га, в тому числі 119,3 тис. га на озимих зернових, 18,9 тис. га на озимому ріпаку, 0,7 тис. га на багаторічних травах, 13,7 тис. га на необроблених земельних ділянках, які прилягають до культурних посівів і з яких проходить розселення мишоподібних, що більше минулого року на 47,6 тис. га. Біологічним методом вже оброблено 16,5 тис. га.

За результатами проведення моніторингу встановлено, що збільшення заселення шкідником вище економічно порогу шкодочинності спостерігається в першу чергу в господарствах Великолепетиського, Великоолександрівського Горностаївського, Нижньосірогозького, Верхньорогачицького, Чаплинського, Каланчацького районів. Незначне збільшення шкідника спостерігається в господарствах Білозерського, Олешківського, Голопристанського, Скадовського районів. Але, враховуючи високу шкодочинність мишоподібних гризунів, що обумовлюється їхнім швидким розмноженням (кожного місяця вони можуть давати приплід до 10 мишенят, які через місяць здатні до спарювання і розмноження, збільшуючи чисельність у геометричній прогресії), ще рано знімати це питання з контролю. Рекомендуємо сільгосптоваровиробникам області провести повторні детальні обстеження посівів озимих культур, багаторічних трав та неугідь на заселеність мишоподібними гризунами і у разі перевищення їх чисельності вище економічного порогу шкодочинності (50 -100 жилих нір на гектар або 3-5 жилих колоній на га) провести винищувальні заходи.

Найефективнішим і найекономічнішим способом боротьби з гризунами є застосування родентицидів дозволених до використання. Щоб ефективно захистити посіви від мишоподібних гризунів, важливо визначити домінуючі види та їх чисельність. Застосовуючи родентициди, варто враховувати видовий склад гризунів, особливого значення надаючи домінуванню шкідників на кожному полі.

До захисту посівів озимих зернових культур проти мишоподібних гризунів використовують біологічні препарати та родентициди дозволені до використання в Україні, згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів». З біопрепаратів застосовують: Бактеронцид, зернова принада, сипуча маса методом розкладання препарату вручну по 3-5 гр./нора, Бактеронцид гель, рідина гелеподібної форми. Із родентицидів, дозволених для використання в Україні, застосовують препарати на основі діючої речовини – бродіфакум, бромадіолон, флокумафен. Родентициди з діючою речовиною : бродіфакум – Антимиша, принада 2-3 пакетики на нору; Капкан – принада №1 проти гризунів, зернова суміш, тістоподібна речовина, парафіновані брикети Крисолов, принада 10-20г (1-2 пакети), принада для знищення мишоподібних гризунів Багіра, парафінована, зернова суміш, та тістоподібна речовина, родентицидна принада «Щелкунчик, ПР. Бродіфакум, 0,25%, Бродівіт, р. Мишолов, р, Номайс, р. – виготовлення принади з вмістом діючої речовини 0,005%; д.р.; діюча речовина –бромадіолон – Бромакем, ПР – 20-30 гр. на 5 м,або 2-4 брикети на купі, Рат Кіллер Супер, ГП – 5-10 кг/га; діюча речовина – флокумафен– Шторм, 0,005% воскові брикети. Рекомендовані препарати згідно методики застосування закладають в нори з послідуючим їх засипанням. Кожний родентицид використовують відповідно до рекомендацій виробника які слід бездоганно виконувати через високу токсичність цих препаратів.

Після проведених захисних заходів необхідно обов’язково проводити визначення біологічної ефективності, і в разі збереження чисельності мишоподібних гризунів вище ЕПШ рекомендується проведення повторних обробок. Багаторазове використання принади з одною антикоагулятною діючою речовиною сприяє формуванню у гризунів резистентності, тому потрібно чергувати родентициди.

Слід пам’ятати, що застосування навіть найефективнішого хімічного засобу не врятує від повторного заселення мишоподібними гризунами. Тому для досягнення бажаних результатів у зниженні чисельності гризунів слід чітко дотримуватися рекомендованих методів, важливо визначити домінуючий вид та чисельність гризунів на конкретній площі, фазу розвитку популяції і щільність заселення, а в же потім вдаватися до дій. 

Під час проведення захисних заходів від мишоподібних гризунів слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни і точно виконувати інструкції по застосуванню препаратів.