До уваги суб’єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність в сфері насінництва та розсадництва, щодо розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур

Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області відповідно до частини другої статті 13 Закону України “Про насіння і садивний матеріал”, Наказу від 07.10.2016 «Про затвердження Порядку узгодження розташування насіннєвих посівів» інформує про наступне.

Порядок узгодження розташування насіннєвих посівів встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику (Закон України “Про насіння і садивний матеріал”, частина II, ст13). Суб’єкти насінництва та розсадництва мають право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів сортів рослин (клонів, ліній, гібридів першого покоління) перехреснозапильних культур перед іншими товаровиробниками; вимагати відшкодування завданих збитків від перехресного запилення посівів перехреснозапильних культур іншим сортом внаслідок порушення їхнього права на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів, встановленого цим Законом; звертатися до відповідних органів виконавчої влади або до суду в разі порушення прав, наданих їм цим Законом; брати участь у виконанні державних цільових програм щодо виробництва насіння і садивного матеріалу; брати участь у формуванні державного резервного насіннєвого фонду.

Суб’єкти господарювання, що здійснюють свою діяльність у сфері насінництва та розсадництва, повинні дотримуватись норм просторової ізоляції (розміщення посівів с-г культур на певній відстані один від одного) щодо насінницьких посівів перехреснозапильних культур, тому що перезапилення між різними сортами однієї культури і різними репродукціями одного сорту або біологічно близькими культурами неприпустимо і становить велику небезпеку для насінництва.

Питання дотримання норм просторової ізоляції між суб’єктами господарювання регулюється Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 365 від 07.10.2016 року «Про затвердження Порядку узгодження розташування насіннєвих посівів». Не пізніше 01 березня року, в якому здійснюватиметься посів, суб’єкт насінництва та розсадництва подає до відповідного територіального органу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів план-схему розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур.

Отримати відповідну консультативну допомогу щодо розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур можна безпосередньо звернувшись до Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, за адресою: м. Херсон, вул. Старообрядницька, 34, тел. (0552) 26-36-13.