Амброзія полинолиста – ворог не тільки врожаю, але і здоров’ю людини

Зараз розпочалося масове цвітіння карантинного виду бур’яну – амброзії полинолистої.

Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області наголошує, що амброзія полинолиста належить до карантинних бур’янів, які завдають великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров’ю людини.

У період цвітіння амброзії, а це з середини липня до жовтня, серед населення спостерігається алергійне захворювання – амброзійний поліноз (осіння сінна лихоманка).

Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, котрі підіймаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань і, потрапивши в органи дихання людей, в очі, ніс, бронхи, викликають сльозотечу, погіршення зору, підвищення температури тіла, з’являється кашель, головні болі, у найбільш чутливих людей – приступи астми.

Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої як для сільського господарства, так для здоров’я людини, боротьба з нею є одним із важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів.

Найефективнішим заходом боротьби з бур’яном є комплексне об’єднання зусиль та знешкодження цієї небезпечної алергенної рослини із застосуванням агротехнічних, механічних та хімічних методів боротьби.

Агротехнічний метод має ключове значення на сільгоспугіддях. Це дотримання чергування культур у сівозмінах, основний і передпосівний обробіток ґрунту, вчасний догляд за посівами. У населених пунктах –створення у вогнищах амброзії полинолистої газонів із багаторічних трав, які

пригнічують чисельність, ріст та розвиток рослин амброзії полинолистої.

Хімічний метод доцільно застосовувати у промислових зонах, на узбіччях доріг, на сільгоспугіддях. Він передбачає застосування гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Досягти високого результату при застосуванні хімічних препаратів можна у фазі до 2-4-х справжніх листочків амброзії. У більш пізніх фазах розвитку амброзії ефективність дії хімічних препаратів істотно знижується.

Механічний метод бажано застосовувати на територіях населених пунктів. На землях з високими і дуже високими санітарно-гігієнічними вимогами (землі навколо житлової забудови, громадських будівель, тваринницьких ферм, парки, стадіони, спортивні майданчики, промислові території тощо), де виключене застосування гербіцидів, амброзія знищується шляхом виполювання, ручного видалення або скошування.

На присадибних ділянках та клумбах найефективніше виривати рослини амброзії полинолистої. Чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру. Невеликі рослини, особливо після дощу, добре вириваються з корінням.

Хаотичне випадкове скошування амброзії полинолистої в період її вегетації призводить до того, що рослина утворює бокові паростки в нижній частині головного пагону, які майже лежать на землі. Подальші скошування їх не зачеплять, тож на цих гілках утвориться насіння, яке засмітить ґрунт.

Доведена ефективність пізнього скошування амброзії полинолистої безпосередньо перед початком її цвітіння, що дозволить запобігти утворенню алергенного пилку та насіння. Орієнтовні оптимальні терміни скошування – друга половина липня – початок серпня.

Вищезазначені заходи матимуть результат у разі їх систематичного виконання протягом тривалого періоду.

НЕ ЗАЛИШАЙТЕСЯ БАЙДУЖИМИ! ЗУПИНИМО «ЗЕЛЕНОГО ВОРОГА» РАЗОМ!