28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом!

28 вересня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі сказом (World Rabies Day).

Впровадження цього дня покликане для підвищення обізнаність населення стосовно заходів запобігання сказу.

Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області повідомляє, протягом поточного року на території області виявлено 5 випадків захворювання на сказ серед тварин, зокрема, лисиць, собак та котів.

Сказ — це гостре особливо небезпечне  вірусне захворювання  усіх теплокровних тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи й завжди закінчується смертю. Лікування тварин заборонено.

Вірус сказу, який потрапив в організм тварини або людини, нервовими волокнами (зі швидкістю приблизно 3 міліметри на годину) проникає в спинний, а потім головний мозок, де розмножується, викликаючи дифузний енцефаломієліт (запалення головного та спинного мозку). З мозку нервовими шляхами вірус поширюється в різні органи й тканини, у тому числі потрапляє в слинні залози, інфікуючи слину.

Джерелом інфікування людини є тварини, зокрема лисиці, кажани, свійські тварини, собаки та коти тощо.

Найбільша кількість випадків сказу в Україні реєструється серед лисиць, які являються резервуаром сказу. Особливість екології лисиць, їх синантропізація, неконтрольоване розмноження, постійні контакти з безпритульними собаками й котами та недостатній рівень імунопрофілактики серед домашніх тварин через безвідповідальність власників домашніх тварин (особливо в сільській місцевості) є передумовами виникнення сказу у домашніх м’ясоїдних тварин – собак і котів.

Стратегія боротьби зі сказом в Україні базується на виконанні комплексу антирабічних ветеринарно-санітарних заходів, направлених на профілактику та ліквідацію сказу серед основних резервуарів даного захворювання і містить: парентеральну вакцинацію домашніх, пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин, епізоотичний моніторинг.

З метою запобігання захворюванню на сказ необхідно дотримуватися головних правил:

– уникати контактів із безпритульними й дикими тваринами. Звертати особливу увагу дітей на небезпеку таких контактів;

– своєчасно здійснювати щеплення проти сказу домашнім тваринам;

– за найменшої підозри на захворювання серед тварин – повідомляти органи ветеринарної медицини та ізолювати підозрілих тварин;

– після укусу підозрілою твариною, негайно звернутися до лікаря, оскільки при проявах клінічних ознак врятувати хворого, як правило, не вдається.