Корисні поради щодо ранньовесняної обробки саду

Ранньовесняний обробіток саду – один із найвідповідальніших та напружених у догляді за деревами, коли обов’язково потрібно починати роботи із захисту плодових насаджень від зимуючого запасу шкідників плодових насаджень: щитівок, несправжніх щитівок, плодових кліщів, попелиць, листоблішок, листовійок, молей, та збудників хвороб, які накопичилися впродовж минулорічної вегетації. Ранньовесняні роботи із захисту плодових дерев у саду ведуть з середини лютого – початку березня до розпускання бруньок.

Насамперед слід закінчити обрізання дерев. Цей захід не тільки має агротехнічний, механічний напрям, а й знижує до відповідного рівня шкідливість фітофагів, що зимують на гілках дерев – яйцекладки шовкопрядів, гнізда із засохлого листя білана жилкуватого та золотогузки і деяких інших шкідників. Одночасно зачищають, збирають та знищують стару відмерлу кору, замазують садовим варом тріщини, морозобоїни, дупла, де також зимують кліщі, попелиці, гусінь яблуневої плодожерки та інших видів лускокрилих. Обов’язково потрібно збирати та знищувати опале листя, бур’яни, де можуть зберігатися збудники хвороб, такі як парша, борошниста роса, лялечки та гусінь у мінах листомінуючих молей. Розпушення ґрунту в при стовбурових колах на глибину 15-20 см знищує личинок пильщиків, що перезимували, та частину популяції яблуневої і грушевої плодожерок, яка залялькувалася у ґрунті.

З хімічних засобів захисту в цей період високоефективним є Препарат – 30 В, КЕ (масло індустріальне), яким бажано обприскувати крони, скелетні гілки та штамби дерев. Це препарат вітчизняного виробництва, він безпечний для людини та навколишнього середовища. Діє за принципом асфіксії, тобто, покриваючи тонким шаром масляної плівки поверхню кори гілок та штамбу, він не дає змогу дихати шкідникам, що перезимували. Останні без доступу повітря задихаються та гинуть. А зимуючі яйця попелиць та кліщів склеює та унеможливлює їх відродження. Така дія зберігається тривалий час – до 30 і більше діб (за відсутності сильних опадів). Препарат 30 В, КЕ – не фітотоксичний (не викликає опіків кори), на відміну від решти, які застосовувалися у садах раніше.

Нагадуємо, що обробки зерняткових і кісточкових садів проти каліфорнійської та інших видів щитівок, акацієвої ті сливової несправжніх щитівок, бурого плодового і червоного яблуневого кліщів, попелиць, листоблішок, листокруток, молей та інших шкідників проводиться за середньодобової температури повітря не нижче +4оС до розпускання бруньок рекомендованим інсектицидом: Препаратом 30 В, КЕ – 40 л/га, норма витрати робочої рідини 1000-1500 л/га для забезпечення доброго покриття крони і штамбів дерев.

На виноградниках до розпускання бруньок проти зимуючого запасу гронової листовійки, несправжньощитівки, павутинного кліща проводять обприскування Препаратом 30 В, КЕ – з нормою витрати препарату 12-36 л/га.

На присадибних ділянках від вищезазначених шкідників на яблуні і шкідників на сливі, абрикосі, чорній смородині, черешні (каліфорнійської щитівки, плодового кліща ) поводять до розпускання бруньок застосовуючи Препарат 30 В, КЕ за норми 0,4 л на 10 л води. На виноградниках від гронової листовійки, несправжньої щитівки, павутинного кліща застосовують препарат 30 В КЕ за норми 0,12-0,36 л на 10 л води на 1 сотку. Препарат 30 В, КЕ також застосовують на кущових ягідниках (різні види смородини, малина) проти попелиць, щитівок, кліщів, несправжньощитівок і листовійок в нормі 0,25 – 0,4 л на 10 літрів води.

Відзначаємо комплексний препарат Брунька, РР (алюмінію фосфіт, 240 г/л + фосфориста кислота, 530 г/л + імідаклоприд, 125 г/л + лямбда-цигалотрин, 10 г/л). Він використовується на виноградниках, насадженнях груші та яблуні, містить потужну фунгіцидну і інсектицидну складові, що діють проти усіх зимуючих шкідників і хвороб, грибків та моху. Термін дії препарату після обробки – 30-40 днів, обробку краще всього проводити від 10 до 20 градусів тепла.

В останні роки прохолодна, затяжна весна з різкими коливаннями денних та нічних температур повітря, частими опадами, туманами, росами сприяла розвитку грибкових захворювань плодових насаджень. Тому дуже доречним і необхідним є захист плодових культур від збудників хвороб до розпускання бруньок з урахуванням спектру основних хвороб у попередньому році. З хімічних засобів захисту рослин у цей період, до розпускання бруньок є ефективним препарат Бордо МК, ВП який дозволений до використання на яблуні проти таких хвороб, як парша, іржа, борошниста роса, септоріоз, моніліоз та на абрикосі проти клястероспоріозу, кокомікозу, моніліозу, борошнистої роси та бактеріального раку. Цей фунгіцид можна використовувати і на присадибних ділянках.

Також для запобігання розвитку хвороб плодові дерева до появи бруньок або на початковій стадії росту, коли рослини тільки починають відновлювати активний ріст рекомендується обприскувати 3% бордоською рідиною (300 г мідного купоросу + 300-400 г свіжогашеного вапна/10 л води). Мідний купорос розчиняють у теплій воді в емальованій ємності. Обробіток проводять з розрахунку 2 л на молоде дерево (до 6 років), не більше 10 л на дерево, що плодоносить, 1,0 і 1,5 л на кущі аґрусу та смородини, відповідно 2,0 л на 10 кущів малини, 1,5 л на 10 м2 винограду. Під час обробки плодових дерев і кущів бордоську рідину та Препарат 30 В КЕ не змішують.

Весняний обробіток саду є важливим етапом в догляді за рослинами та забезпеченні їхнього здоров’я та плодоношення.

Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області наголошує, всі роботи по обмеженню чисельності шкідливих організмів необхідно проводити при перевищенні економічного порогу шкодочинності (ЕПШ), суворо дотримуючись санітарних правил, регламентів застосування препаратів, правил і заходів з охорони праці та використовувати препарати лише відповідно до «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Також, наголошуємо, що до роботи з пестицидами і агрохімікатами допускаються лише ті особи, які пройшли навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та мають посвідчення про право роботи з пестицидами.