Безпечні іграшки

Напередодні новорічних свят Херсонське міське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області доводить до відома розповсюджувачів, виробників та імпортерів дитячих іграшок, що Кабінет Міністрів України на підставі Директиви 2009/48 / ЄС від 18 червня 2009 року постановою № 151 від 28 лютого 2018 року затвердив новий Технічний регламент безпечності іграшок, який набув чинності з 21.09.2018 року. Відповідно, втратив чинність Технічний регламент безпечності іграшок, затверджений постановою Кабміну від 11 липня 2013 року № 515.

Розповсюдження на ринку іграшок, які відповідають вимогам Технічного регламенту, затвердженого постановою № 515 і введені в обіг до дня вступу в силу нового Технічного регламенту, не може бути заборонено або обмежено з причин невідповідності вимогам нового Технічного регламенту.

Дія Технічного регламенту поширюється на продукцію, яка розроблена або призначена для використання в грі дітьми у віці до 14 років.

Технічний регламент визначає: обов’язки виробників, імпортерів, розповсюджувачів іграшок; істотні вимоги щодо безпеки іграшок; питання, пов’язані зі складанням декларації про відповідність та нанесенням маркування; положення про здійснення державного ринкового нагляду; перелік виробів, які не вважають іграшкою відповідно до Технічного регламенту та інше.

Виробник дитячих іграшок повинен обов’язково вказувати своє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку та контактну поштову адресу на самому виробі або його упаковці. Якщо іграшка іноземного виробника, то на її упаковці має розміщуватися зареєстроване комерційне найменування чи зареєстрована торговельна марка та контактна поштова адреса імпортера.

Виробник також повинен скласти декларацію відповідності іграшки вимогам безпечності. При цьому, іграшки повинні містити знак відповідності технічним регламентам і застереження з приводу віку, з якого їх безпечно використовувати.

Знак відповідності технічним регламентам наноситься згідно із загальними принципами маркування. Його наносять на іграшку, етикетку або упаковку таким чином, щоб він був видимим, розбірливим та незмивним. У разі неможливості або невиправданості через розмір іграшки або у разі, коли іграшка складається з дрібних деталей, знак відповідності технічним регламентам наноситься на етикетку (ярлик) або супровідну листівку.

Крім того, на кожну іграшку повинна складатися технічна документація, в якій вказуються всі заходи, прийняті виробником, для забезпечення безпеки виробу.

Перед введенням іграшки в обіг, виробники повинні будуть проводити аналіз хімічних, фізичних, механічних, електричних небезпек, загоряння, гігієнічних і радіоактивних небезпек, які може становити іграшка, а також оцінювати потенційний вплив таких небезпек на дітей.

Звертаємо увагу на окремі вимоги до розповсюджувачів. Згідно з Технічним регламентом розповсюджувачі повинні:

–перед наданням іграшки на ринок перевіряти наявність на іграшці знака відповідності технічним регламентам, необхідних документів, інструкцій з експлуатації та інформації щодо безпечності, що складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, та виконання виробником та імпортером вимог, визначених у Технічному регламенті;

–забезпечити під час перебування іграшки під їх відповідальністю створення таких умов для її зберігання і транспортування, за яких не виникає загрози невідповідності іграшки суттєвим вимогам щодо безпечності;

–на обґрунтований запит надати органу державного ринкового нагляду всю інформацію та документацію, необхідну для демонстрування відповідності іграшки.

На вимогу зазначеного органу державного ринкового нагляду розповсюджувачі повинні співпрацювати з ним для усунення ризиків, які становлять надані ними на ринку іграшки.

Дотримання виробником, імпортером та розповсюджувачами вимог нового Технічного регламенту дає можливість українським споживачам купувати якісні іграшки.