Золотиста картопляна цистоутворююча нематода
На Україні традиційно вирощують картоплю, але в западних областях найчастіше зустрічається одно з найбільш шкодочинних захворювань пасльонових культур – глободероз.
Це карантинне захворювання викликає золотиста картопляна нематода. Нематода – це мікроскопічний черв’як, самки якого можуть зимувати у формі цисти і залишатися у ґрунті життєздатними до 20 років, паразитуючи на коріннях картоплі, томатів та інших рослин з родини пасльонових. Розвиток золотистої картопляної нематоди відбувається на коріннях рослини-господаря. Хворі рослини утворюють тонкі стебла, мають дрібні листя та передчасно жовтіють, починаючи з нижніх листків. В’янення листків відбувається на початку літа і часто листя відмирає. На коріннях помітні дрібні густо усіяні золотисті цисти схожі на макові зерна, які з’являються через 7 тижнів після посадки. Бульб утворюється мало, вони дрібні, а іноді зовсім відсутні. Золотиста нематода знижує урожайність картоплі на 80% відсотків. Одна уражена рослина поширює біля себе вогнище і зараження інших рослин протікає дуже швидко. Втрати врожаю від нематоди дуже великі, а боротьба з ними дуже складна. Картопляна нематода особливо значної шкоди завдає на присадибних ділянках і на полях із скороченою спеціалізованою сівозміною, де картопля вирощується беззмінно або повертається на попереднє місце на другий-третій рік. Крім прямих втрат, є втрати, що викликані забороною або обмеженням перевезення продукції із зон зараження, оскільки картопляна цистоутворююча нематода є об’єктом зовнішнього та внутрішнього карантину. На даний момент золотиста картопляна нематода розповсю джена в переважній більшості на присадибних ділянках громадян в 14 областях України: Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській та Одеській .
Розповсюдження карантинного захворювання можливо бульбами картоплі, рослинними залишками картоплі, садибним матеріалом, ґрунтом, с/г інвентарем, поливною водою . Поширення цього карантинного вида по області повністю залежить від заготівельників та власників присадибних ділянок . Державна інспекція з карантину рослин по Херсонській області інформує – загроза поширення золотистої картопляної нематоди в області цілком реальна. Щоб область була вільна від захворювання не закупляйте на стихійних ринках картоплю без відповідних документів та не висаджуйте без перевірки в лабораторії . Контрольна перевірка гарантує власнику не втратити врожай картоплі та не будуть інфіковані ваші присадибні ділянки картопляною нематодою.
Провідний фахівець ХЗКЛ фітогельмінтолог
Н. Г. Дробітько