Південноамериканська томатна міль

Південноамериканська томатна міль (Tuta absoluta, Lepidoptera: Gelechiidae) – небезпечний шкідник овочевих культур закритого і відкритого грунту. Батьківщиною шкідника є Центральна Америка. За останній час шкідник активно поширився, внаслідок чого, на даний момент масово зустрічається в Південній Америці, Європі та країнах Середземномор’я. Є об’єктом карантину в багатьох країнах.

Широкий поліфаг, пошкоджує рослини з 33 ботанічних родин. Найбільшу шкідливість проявляє на томатах (Lycopersicon esculentum), вражаючи листовий апарат, стебла і плоди. Також, здатна вражати масово картоплю (Solanum tuberosum), баклажани (S. мelongena) і перець (Capsicum spp.). Втрати врожайності і товарних якостей продукції в результаті пошкодження шкідником можуть досягати за різними оцінками до 35-100%. Шкідник відрізняється підвищеною активністю і адаптивністю. Для виду характерна висока ступінь резистентності до синтетичних пестицидів.

Біологія та життєвий цкл.

Доросла особина сіруватого кольору (можливі варіації від сріблястого до коричневого кольору) з чорними симетричними плямами на передніх, вузьких крилах і довгими ниткоподібними вусиками на голові. Довжина тіла становить близько 7 мм. Розмах крил 8-10 мм. Яйця вершково-білого кольору, мають овально-циліндричну форму. Яйця дрібні, 0.2 мм в діаметрі і менше 0.4 мм у довжину. Розташовуються, як правило, на нижньому боці листків. Личинки молодших віків білого або кремового кольору з чорною головою. У міру дорослішання колірна забарвлення змінюється, тіло набуває зеленувато-рожевий колір, а голова коричневий. Личинка першого віку має довжину тіла близько 0.9 мм, личинки старших віків (2-4) до 7.5 мм. Лялечка коричневого кольору, довжина близько 6 мм. Тривалість біологічного циклу розвитку шкідника становить 29-38 днів, залежно кліматичних умов, при цьому температурні показники найбільш суттєво впливають на тривалість циклу. Так, наприклад, при температурі 14 ° С цикл розвитку займає близько 75 днів, а при 25-27 ° С – 23 дні. Цикл онтогенезу складається з наступних стадій: яйце, 3 личинкові стадії, лялечка та імаго. Тривалість проходження стадій індивідуального розвитку становить: яйце – 4-5 днів, личинка – 13-15 днів, лялечка – 9-11 днів. Тривалість життя у самців складає 6-7 днів, самок 10-15 днів.
Tuta absoluta має високий репродуктивний потенціал, здатна протягом календарного року давати 10-12 поколінь. Самка відкладає в перебігу життя 250-300 яєць.

Личинка не впадає в діапаузу до тих пір, поки доступний харчовий ресурс. Перезимовує шкідник в стадії яйця, лялечки та імаго.
Шкідник має високу інтенсивністю харчування і подальшої репродукцією. Дорослі особини ведуть нічний спосіб життя, у світлий час доби ховається в масі листового апарату.

Пошкодження.
Личинка шкідника розвиваються в живих рослинних тканинах, виїдаючи міни в паренхімі листа, стебла або плода. Шкідник здатний вражати апікальні нирки рослини. При масовому ураженні рослини шкідником спостерігається гальмування, або зупинка зростання. Личинки, харчуючись мезофілом листа, руйнують фотосинтезуючю систему. Масове ураження шкідником може привести до дефоліація. При ураженні плоду, спостерігається порушення ростових процесів, в окремих випадках деформація, як наслідок, втрата товарних і якісних показників. Слід зазначити, що харчуючись м’якими тканинами рослин, шкідник може бути переносником вторинних інфекцій.

 

В.В. Краснощок – заступник начальника Державна інспекції з карантину рослин по Херсонській області

В.А. Зозуля – провідний спеціаліст ХЗКЛ ентомолог