Лікування гіпотонії рубця у корів

Хвора на гіпотонію корова має такі клінічні ознаки: майже повна втрата апетиту, не п’є воду, пригнічена, більше лежить, волосяний покрив шкіри матовий, скуйовджений, температура тіла в межах норми. При безпосередній аускультації рубця вловлюються лише слабкі шуми. Глибокою пальпацією рубця встановлюємо зменшення та пос­лаблення його скорочень.

Акт дефекації відбувається  2—3 рази на добу; фекалії занадто густої консистенції, темного кольору.  Для лікування корів з гіпотонією перорально вводиться суміш, до складу якої входить: 50 гр натрію хлориду, 100гр соняшникової олії та 350 мл води при тем­пера турі  35—45°С.  Спочатку у воді розчиняють натрій хлорид, потім у пляшку доливаємо олію і збовтуємо. Суміш ви­поюють тварині 2 рази на день про­тягом двох днів.                                                 

Як допоміжний засіб використовують томатний сік та питну соду: у 750 мл. соку розчинити столову ложку соди.  У цьому випадку румінаторну дію виявляє вуглекислий газ, що утворюється при змішуванні соку і соди. Суміш вводять тварині відразу ж після приготування 2 рази на добу протягом 2 днів. На 3-й день від початку лікування тварини поступово видужують.  Після того як у корів відновлюється апетит, суміші вводять  ще 2 дні.     

Досить часто причиною гіпотонії рубця бувають часточки грунту та корму, що налипають на листочки книжки. У цьому випадку застосовують емуль­сію соняшникової олії в дозі 150 мл, яку вводимо в книжку за допомогою голки для взяття та шприца Жане.  Лінія про­колу — з правого боку по лінії лопатко-плечового суглоба між 7 та 8-м ребром. Після введення голки в книжку її поло­ження змінюють декілька разів, ін’єкту­ючи теплу емульсію (37—38°С). Інколи для лікування гіпо­тонії краще використовувати такий розчин: 200 мл 10%-го розчину натрію хлориду, 100 мл 10%-го кальцію глюконату, 200 мл 40%-го розчину глюкози вводити внутрішньовенно. Орально задавати суміш, що складається з 50 мл спирту-ректифікату, 100 г дріжджів пекарських, 200 г цукру та 1000 мл. води. Після одноразового внутрішньовен­ного введення препаратів та дворазового перорального задавання суміші (1 раз на день протягом 2 днів) у тварин з’являється апетит та поліпшується загальний стан. На 4—6-й день вони видужують, а мо­лочна продуктивність відновлюється на 10—12-й день. Інколи внутрішньо­венне введення суміші повторюють че­рез 48 год.

Хворим тваринам призначають дієтич­ні корми: якісне лугове або ячмінне сі­но, сіль кухонну 80—90 г на добу, випо­юють теплою водою.

Після проведення курсу лікування, хворих на гіпотонію, тварина повинна проходити щодоби не менше 3,5—4 км.