Основні методи боротьби з мишоподібними гризунами

Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області нагадує, восени цього року майже в кожному дворі зіткнулися з проблемою масового розповсюдження мишоподібних гризунів. Вони атакують житло людей не тільки в сільських населених пунктах, але і в містах. Крім того, відбувається масова міграція гризунів у склади готової продукції. Тому потрібно терміново вживати відповідних заходів.

У складських приміщеннях, зерносховищах, господарських будівлях в основному поселяються і шкодять пацюки (сірий і чорний) і миші (домова та польова). Це дуже ненаситні багатоїдні ссавці, зокрема взимку. Великі затрати енергії на терморегуляцію й розмноження у гризунів мають поповнюватися завдяки споживанню великої кількості кормів. За добу миші та пацюки можуть з’їсти таку кількість харчів, що становить 25–40% їхньої маси, а молоді особини ще більше.

Мишоподібні гризуни можуть розмножуватися цілий рік. Враховуючи високий потенціал розмноження пацюків і мишей, проводити боротьбу з ними слід, коли вони тільки починають завдавати істотної шкоди. Найефективніша боротьба з мишоподібними гризунами на початку зростання їхньої чисельності.

Найбільш поширена в наших оселях і коморах миша домова (Миша хатня, миша звичайна Mus musculus L.) – це невеликий, однокольоровий, сірий, з світлішим черевцем гризун . Називають цих мишей хатніми не тому, що вони живуть виключно в оселях. Гризуни вибирають місце проживання залежно від сезону: коли холодно й голодно, вони перебираються ближче до людини – в сад, на город, у підвал, погріб або комору, а в теплу пору року миші харчуються на природі. Хатні миші надзвичайно плідні: за рік одна особина здатна дати від 5 до 14 поколінь, причому в кожному посліді від 3 до 12 мишенят. Народившись, мишенята харчуються молоком матері. Згодом, самиця короткий час приносить мишам їжу, поки вони не стануть самостійними.

Миші гризуть меблі, електропроводку, стіни, псують продукти харчування, але цим небезпека не обмежується. Ці маленькі істоти переносять різні хвороби. Через них може виникати неприємний запах в приміщеннях.

Боротися з гризунами можна різними способами: механічним; хімічним; біологічним; за допомогою відлякувачів. Іноді доводиться ці способи комбінувати.

Ринок хімічних засобів (родентицидів) для боротьби з мишами дуже різноманітний, але є інші, менш безпечні методи.

Біологічний метод. Насамперед, це біологічні препарати дозволені до використання в Україні згідно з «Переліком», а саме Бактеронцид гель, рідина гелеподібної форми, Біопрепарат родентицидної дії Родента БІО (бактороденцид вологий зерновий-супер), зернова принада, Мікробіологічний родентицид Бактоцид, сипуча маса, РАТТЕР/ VENATOR . Основа цих препаратів – штам бактерії Salmonella enteritidis var. Issatschenko, що володіє вибірковою дією для гризунів та викликає патогенез черевного тифу. Дія препарату максимально проявляється на 5-7 добу після застосування для мишей, на 10-20 добу для щурів. Кожний родентицид використовують відповідно до рекомендацій, якими супроводжують його придбання і які слід бездоганно виконувати.

Механічний метод. Включає в себе всілякі пастки, мишоловки, і досі користується певною популярністю, якщо кількість гризунів незначна. Аби виловити всіх шкідників, потрібно вміти користуватися пастками: розставляти їх саме там, де промишляють гризуни, регулярно міняти наживку, звільняти капкани від мертвих тварин і утилізувати їхні трупи. Головне в даному випадку – правильно підібрати приманку. Сир, зерно і шматочок хліба, змочений в рослинному маслі, приваблює мишей, а на сало і ковбасу поведуться вже щури. З переваг можна відзначити невисоку ціну і можливість виготовити пастку навіть самостійно. Але тут маємо ряд недоліків: доведеться досить часто перевіряти пастки і міняти (або оновлювати) приманку. Також з необережності можливі травми домашніх тварин. Та й утилізація мертвих гризунів повинна бути проведена правильно, щоб уникнути зараження.

Для того щоб спіймати щурів і мишей можна використовувати як куповані, так і саморобні пастки. Є пастки, що вбивають гризунів, а є гуманні капкани, які тільки позбавляють шкідника можливості втекти, і ви можете випустити спійману мишу за межу своєї ділянки. Існують також клейові пастки для мишей, які розставляють у радіусі від 10 до 25 метрів від імовірного місця проживання шкідників. Краще розташовувати їх уздовж стін, де люблять шастати миші: пробігаючи, вони потрапляють на клейку поверхню й уже не можуть зрушити з місця. Для дорослих щурів такі пастки марні, оскільки вони більші тварини, але молоде щуреня може і приклеїтися.

Інноваційні методи боротьби з гризунами. До даної категорії можна віднести ультразвукові прилади. Це цілком гуманний і безпечний для оточуючих метод боротьби з мишами і щурами. Тварини не виносять ультразвуку і залишають дім, а не гинуть у важкодоступних місцях. Людина не сприймає ці хвилі, а ось на щурів і мишей вони діють так само, як сигнал пожежної тривоги на людину. Мінусом роботи таких приладів є поява перешкод в роботі апаратури і побутових приладів. Також не рекомендується ставити такі апарати в приміщеннях, де є домашні тварини – хом’яки, наприклад.

Народні методи. Цукор, борошно та гіпс. Змішати 1 столову ложку цукру і 1 столову ложку борошна з 400 грамами гіпсу, додати трохи масла і розкласти по пластикових тарілках. Розставити тарілки по всьому будинку. Скуштувавши цієї суміші, у гризунів станеться закупорювання кишок і вони помруть.

Заведіть кішку. Найкращим захисником від навали мишей в усі часи залишалася домашня кішка. Цей хижак дозволяє обійтися без застосування небезпечних пасток чи токсичної отрути від мишей, досить ефективно виловлює гризунів і при цьому залишається хорошим другом для родини. Щоправда, поява кішки в домі зовсім не гарантує цілковитого зникнення гризунів – деякі представники цього виду зовсім не бажають полювати на мишей, здобуваючи їжу та наслідуючи спосіб життя предків, адже тепер здебільшого це і непотрібно. Не підійде такий варіант вирішення проблеми і людям, що страждають від алергії на котячу шерсть.

Як зробити так, щоб вони зовсім не потрапили до вашого помешкання. Для цього необхідно:

Стежити за станом підвалів (в приватному будинку), стін, регулярно перевіряти їх на наявність мишачих нір. Це дасть вам можливість швидко зреагувати на появу гризунів, поки їх популяція не встигла розростися.

Акуратно поводитися з запасами їжі. Слід пам’ятати, що саме запах їжі може принадити шкідників. Якщо у вас є запаси зерна і цукру, їх потрібно регулярно перебирати, так як саме в них миші з’являються найчастіше.

Якщо ви живете в багатоквартирному будинку, стежити за станом громадського підвалу, так як саме в ньому найчастіше заводяться гризуни.

Боротьбу з гризунами слід вести систематично, комбінуючи різні методи і засоби. Пам’ятайте: застосування навіть найефективніших засобів від повторного заселення гризунами не рятує. А головне при боротьбі з мишоподібними гризунами не слід забруднювати навколишнє середовище і піддавати ризику здоров’я і життя людини.