Американський білий метелик
Американський білий метелик пошкоджує деревні та чагарникові рослини, пошкоджує восновном шовковицю, яблуню, вишню, сливу. Поширений більше в лісостеповій та степовій зонах. Об’єкт зовнішнього і внутрішнього карантину.
Американський білий метелик має розмах крил 25-40 мм, тіло і крила чисто-білі, іноді з дрібними чорними п’ятнами, черевце в густих білих волосках; вусики чорні з білим запиленням, у самки нитковидні, у самця перисті; ноги жовті. Зимує лялечка під відсталою корою, в щілинах парканів, різних будівель і в інших затишних місцях. Навесні розвиток лялечок завершується після встановлення середньодобової температури 9°С.
Виліт американського білого метелика зазвичай припадає на кінець квітня – початок травня. Літ метеликів дуже розтягнутий за часом. Дорослі комахи активні в вечірній та нічний час, вдень ховаються в кронах дерев. Самки відкладають яйця купками до 300 штук на верхню і нижню сторону листків, а зверху покривають тонким шаром пуху. На деревах кладки розміщують частіше у верхній частині крони. Тривалість життя американського білого метелика 5-14 днів, плодючість самки до 2000 яєць. Ембріональний розвиток в залежності від природних умов триває від 6 до 15 днів.
Характер пошкоджень:
– Гусениці американського білого метелика що відродились відразу починають живитися, скелетують листя з нижньої сторони, живуть колоніями. Обплітаючи листя павутиною, утворюють гніздо, поступово розширюючи його, обплітають цілі гілки. З віком гусениці з’їдають листя, залишаючи тільки жилки.
– Молода гусінь американського білого метелика – світло-жовта, голова і грудний щиток чорні, уздовж спини проходять два ряди світло-жовтих бородавок з чорними і білими волосками. Доросла гусениця 30-40 мм завдовжки, на спині бархатисто-коричнева з чорними бородавками, з боків тіла лимонно-жовті смуги з помаранчевими бородавками, голова і ноги чорні.
– Закінчивши живлення, гусениці заповзають в тріщини та під відсталу кору, в інші затишні місця, де заляльковуються на початку липня.
– Стадія лялечки американського білого метелика триває 10-15 днів.
Заходи боротьби:
• Виявлених гусениць американського білого метелика молодших віків збирають разом з пошкодженим листям і механічно знищують.
• Якщо немає можливості збирати гусениць вручну, то павутинні гнізда зрізають та спалюють, а заселені дерева обробляються інсектицидами, біопрепаратами або їх сумішами.
Якщо шкідник в саду виявлений вперше, про це слід повідомити в карантинну інспекцію або на станцію захисту рослин.
А.В. Дегтяр – начальник Державної інспекції з карантину рослин по Херсонській області
В.А. Зозуля – провідний спеціаліст ХЗКЛ ентомолог