Верховна Рада України в першому читанні ухвалила проєкт Закону щодо жорстокого поводження з тваринами

15 липня поточного року Верховна Рада України ухвалила закон, який впроваджує в Україні європейські стандарти поводження з тваринами.

Законопроєкт №2351 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу”). За дане рішення проголосували 285 народних депутатів.

Законом внесено зміни до Кримінального кодексу, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального процесуального кодексу, Лісового кодексу та до законів України “Про захист тварин від жорстокого поводження”, “Про тваринний світ”, “Про Національну поліцію”, “Про Червону книгу України”, “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Документ забороняє:

– знищення тварин з метою регулювання їх чисельності;
– бити, вбивати, отруювати або калічити бездомних і домашніх тварин;
– жебрацтво із бездомними, свійськими та дикими тваринами;
– замуровування тварин у підвальних приміщеннях;
– залишати тварин в салоні автомобілю при температурі навколишнього середовища вищій за +20ºС та нижчій за -5ºС.

Також цим проєктом заборонено утримувати в закладах громадського харчування, нічних клубах, готелях, оздоровчих закладах та інших непридатних для показу диких тварин громадських місцях.

Крім того, забороняється у квартирах, приватних будинках, присадибних, садових ділянках утримувати ведмедів, левів, тигрів, кабанів, крокодилів, вовків, великих та отруйних змій, хижих птахів, інших тварин, які становлять загрозу для людей, або видів тварин, занесених до Червоної книги та до Списку II Бернської конвенції (Конвенції про охорону дикої флори та фауни).

Заборонено використання тварин для реклами в розважальних закладах та закладах громадського харчування, а також надавання фотопослуг з дикими тваринами, крім зоопарків, цирків і дельфінаріїв.

Проєктом закону пропонується заборонити пропаганду жорстокого поводження з тваринами.

Законом заборонено всі види рубок лісу за периметром охоронних ділянок, у лісах навколо місць проживання та розмноження рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу в радіусі 500 метрів.

Закон підсилює дію:

– кримінальної та адміністративної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами;
– заходів щодо боротьби з браконьєрством;
– права місцевих рад з питань захисту тварин від жорстокого поводження.

Вдосконалює та розширює:

– правила поводження з тваринами в сільському господарстві, скотарстві та при отриманні продукції тваринного походження.

Вводить:

– адміністративну відповідальність за жорстоке або безвідповідальне поводження з тваринами з 16 років;
– кримінальну відповідальність за жорстоке або безвідповідальне поводження з тваринами з 14 років;
– можливість тимчасового вилучення тварин (у випадках жорсткого поводження з тваринами) поліцією до розгляду справи у суді;
– конфіскацію тварин у випадках жорсткого поводження;
– позбавлення права особи, яка вчинила жорстоке поводження з твариною, утримувати тварин протягом 5 років;
– обов’язок проведення експертизи для встановлення причин смерті тварини.