Спеціалісти Новотроїцької районної лікарні ветеринарної медицини проводять просвітницькі роботи стосовно грипу птиці

Пташиний грип – це інфекційне захворювання птиці, яке викликане вірусами грипу А. Вірус H5N1 – це підтип вірусу грипу A, який буває в основному у птахів і може бути причиною їхньої загибелі. Відомо, що дикі мігруючі птахи є природним резервуаром для високопатогенних вірусів і можуть передавати їх свійській птиці через безпосередній контакт. Пташиний грип належить до великої групи вірусів грипу, які вражають птахів, а при наявності умов – інші види тварин і людину. Резервуар інфекції – дика водоплавна птиця.

З метою забезпечення просвітницької роботи щодо пташиного грипу серед населення спеціалістами Новотроїцької районної лікарні ветеринарної медицини проводяться бесіди, подвірні обходи, зустрічі з громадянами та мисливцями.

З початку року проведено бесід – 1465, роздано інформаційних листівок – 768 шт.

Як зазначають фахівці, причиною випадків виникнення пташиного грипу в домашньої птиці є хвора птиця, добута мисливцями на полюваннях.  Свійські птахи можуть бути інфіковані вірусом пташиного грипу через безпосередній контакт з інфікованою водоплавною птицею  або контактуючи із зараженим кормом, водою, підстилкою тощо.

Інфекція серед свійської птиці може бути безсимптомною або у миттєвій формі, викликаючи швидку загибель птиці.

Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті селянські господарства власники птиці повинні забезпечувати виконання Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах.

Рекомендації щодо профілактики грипу птиці в приватних господарствах :

  1. Бажано організувати безвигульне утримання птиці.
  2. Утримувати домашню птицю в умовах, що виключають її контакт зі сторонньою птицею.
  3. Завезення нової птиці необхідно здійснювати тільки з благополучних щодо пташиного грипу областей і районів.
  4. Забезпечити належні санітарні умови утримання домашньої птиці. З цією метою слід регулярно проводити чистку приміщень, де утримується птиця, з подальшою їх дезінфекцією.
  5. Догляд за птицею слід здійснювати тільки в спеціально відведених для цієї мети одязі та взутті, які необхідно регулярно прати і чистити.
  6. Використовувати лише якісні та безпечні корми для птахів, не закуповувати корми без гарантії їх безпеки. Корми для птахів зберігати виключно в місцях, недоступних для синантропної і перелітної птиці (горобців, галок, голубів тощо).
  7. При забої та обробці птиці слід якомога менше забруднювати навколишнє середовище кров’ю, пір’ям та іншими продуктами забою.
  8. На вимогу представників ветеринарної служби надавати домашню птицю для огляду і вакцинації.
  9. Про всі випадки захворювання і падежу домашньої птиці, а також при виявленні місць масової загибелі дикої птиці на полях, в лісах та інших місцях необхідно негайно повідомляти ветеринарну службу та адміністрацію населеного пункту.
  10. Дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни.

Перший підтверджений випадок зараження людей «пташиним грипом» відбувся в Гонконгу в 1997 році, коли штам H5N1 викликав важке  респіраторне захворювання у 18 осіб, з яких 6 померло. Випадки захворювання людей відбувалися під час епідемії високопатогенного «пташиного грипу», та були викликані тим же самим штамом, що й серед популяції свійської птиці. Хворі мали тісний контакт з інфікованою домашньою птицею. Упродовж 1997-2005 рр. у країнах Південно-Східної Азії захворіло 134 людини, 66 з них померли.