Сигналізаційне повідомлення щодо фітосанітарного стану посівів сільськогосподарських культур в сільгосппідприємствах Херсонської області на 14 березня 2019 року

У посівах озимини, розміщеної після стерньових попередників, відмічено активізацію личинок хлібного туруна (жужелиці), які за допорогової чисельності пошкодили до 1% рослин. Личинки шкідника перебувають переважно в другому віці (50-70%), тому період пошкодження посівів триватиме.

Звертаємо вашу увагу, що формування осередків із підвищеною чисельністю шкідника можливе на всіх полях, а особливо на тих, які розміщені по стерньовим попередникам. Основне господарське значення хлібний турун матиме на слабо розкущених з осені посівах. Керівникам та агрономам господарств потрібно терміново організувати обстеження посівів з метою встановлення чисельності шкідника.

Потреба в хімічному захисті ймовірно виникатиме в крайових смугах чи інших осередках, за наявності 3-4 личинок на кв.м необхідно проводити обприскування посівів рекомендованими інсектицидами на основі діючих речовин: альфа-циперметрин, лямбда-цигалотрин + тіаметоксам, хлорпірифос + циперметрин.

На переважній більшості площ озимих зернових колосових культур, особливо на ранніх, добре розвинених та загущених посівах, з надмірним використанням доз азотних добрив відмічено слабкий розвиток борошнистої роси, септоріозу, бурої листкової іржі, гельмінтоспоріозу та кореневих гнилей в межах 1-3% рослин на 2-5% обстежених площ. В подальшому, враховуючи наявність джерел інфекції як на рослинах, рослинних рештках так і у ґрунті, при настанні сприятливих погодних умов (надмірне зволоження, підвищення температури повітря і ґрунту), відбуватиметься подальше ураження рослин.   

В цей час оздоровлення посівів забезпечується через ранньовесняне боронування та регенеративне прикореневе підживлення азотними та іншими мінеральними добривами з додаванням мікроелементів. Також, для підвищення стійкості рослин до стресових умов, у період весняного кущення посіви озимої пшениці можна обприскувати рідкими комплексними добривами з вмістом мікро- й макроелементів та регуляторами росту. Зокрема, рішення щодо оздоровлення озимої пшениці фунгіцидами слід приймати після обстеження посівів диференційовано щодо кожного поля. Вибір препаратів здійснювати з огляду на спектр захисної дії їх та домінуючу хворобу.

Звертаємо увагу, що питання боронування посівів озимої пшениці залишається доволі полемічним, адже тільки за дотримання всіх вимог при виконанні даного агроприйому можна досягти очікуваних результатів. Його доцільність визначається в кожному конкретному випадку. Доведено, що боронування озимих культур доцільне у наступних випадках:

-на добре розвинених посівах, які мають надмірну густоту стеблостою, але коли рослини не закривають поверхню ґрунту листям і є загроза пересихання, утворення тріщин та значних непродуктивних витрат вологи з ґрунту;

-коли навесні на посівах з’являються щілини, які спричиняють швидке висихання верхніх шарів ґрунту, що гальмує відростання вузлових коренів і може призвести до значного недобору зерна. У цьому разі доцільно заборонувати посіви, щоб зруйнувати щілини. Тип борони підбирають з врахуванням фізичного стану ґрунту та рослин.

Подекуди у посівах озимого ріпаку бактеріозом коренів уражено 1-2% рослин. Для покращення стану посівів доцільно провести розпушуванням міжрядь та підживлення їх азотними добривами.  

Нагадуємо, що у зв’язку з початком весняно-польових робіт у господарствах області особи, діяльність яких пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів, повинні пройти медогляд, навчання та інструктажі з правил техніки безпеки і мати допуск на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами.

Під час проведення захисних обробок слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни.