На що треба звертати увагу при купівлі насіння, яке призначене для роздрібної торгівлі

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області наголошує, що згідно статті 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації. Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України; насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва; садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Сертифіковане насіння та садивний матеріал повинні мати відповідні документи: сертифікати, що засвідчують сортові або посівні якості насіння, чи сертифікати, що засвідчують сортові або товарні якості садивного матеріалу (стаття 18 Закону України «Про насіння та садивний матеріал»). Сертифікати на насіння та садивний матеріал видаються суб’єктами видачі сертифікатів. Суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують сортові якості насіння або садивного матеріалу, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, або органи з оцінки відповідності, що входять до сфери його управління. Суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, або органи з оцінки відповідності будь-якої форми власності. Сертифікати на насіння та садивний матеріал повинні зберігатись за місцем торгівлі та надаватись за першою вимогою. Купувати насіння слід у спеціалізованих магазинах.

Згідно наказу Міністерства аграрної політики «Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки» № 348 від 10.07.2017 насіння, призначене для роздрібної торгівлі, фасують у дрібну споживчу тару з можливим подальшим пакуванням у мішки, коробки, ящики, пачки та інші контейнери (пункт 9). Основними видами упаковок, що застосовують в насінництві, є мішки, торбинки, пакети, контейнери різної місткості, що забезпечують надійну цілісність їх вмісту під час зберігання і транспортування та унеможливлюють зміни їх вмісту після закриття упаковок (пункт 6). Згідно пункту 8.5. ДСТУ 6006:2008 на пакеті з фасованим насінням, яке призначене для роздрібної торгівлі вказують назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо; назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння; культуру; сорт, гібрид; масу, г, або кількість насінин в пакеті, шт.; номер насіннєвої партії; рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №); коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).

У разі виникнення запитань, за консультативною допомогою звертайтеся до Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області за адресою: м. Херсон, вул. Старообрядницька, 34, тел. (0552) 26-36-13.