До відома осіб, які планують експортувати кукурудзу з України до КНР

Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області нагадує, що для здійснення у безпечний спосіб експорту кукурудзи з України до Китайської Народної Республіки (далі – Китай), між Міністерством аграрної політики та продовольства України (що надалі іменується МАППУ) та Генеральною адміністрацією нагляду за якістю, інспекції та карантину Китаю (що надалі іменується AQSIQ) було досягнуто домовленостей щодо фітосанітарних вимог, які були закріплені у відповідному Протоколі фітосанітарних та інспекційних вимог щодо експорту кукурудзи з України до Китаю (далі – Протокол), більш детально, з яким можна ознайомитися на офіційному сайті Держпрдспоживслужби, за посиланням: http://consumer.gov.ua/ContentPages/Fitosanitarni_ Vimogi_Krain/89в розділі  Китайська Народна Республіка).

Так, відповідно до даного Протоколу кукурудза, що експортується в Китай, повинна відповідати нормам чинного фітосанітарного законодавства, правилам імпорту та національним стандартам Китаю і не повинна містити живих комах та шкідливих організмів, які знаходяться під карантинним контролем у Китаї (згідно з переліком у Додатку 1 до Протоколу); та не повинна бути умисно змішана або заражена іншими зерновими або чужорідними матеріалами, які можуть містити карантинні організми.

Упродовж періоду вегетації кукурудзи повинно бути проведено вивчення та дослідження із використанням міжнародно прийнятих методів нагляду та дослідження на предмет присутності таких шкідливих організмів, як Pantoea stewartii subs. Stewartii, Cladosporium griseo-olivaceum та Wheat streak mosaic virus для забезпечення відсутності таких шкідливих організмів у кукурудзі, експортованій до Китаю.

Підприємства, що експортують кукурудзу до Китаю, повинні забезпечувати процедури очистки, зокрема, просіювання в процесі зберігання та транспортування кукурудзи або на етапі до її відвантаження, з метою суттєвого зниження можливості перевезення ґрунту, решток рослин, домішок, насіння небезпечних бур’янів та інших зернових.

Експортери та елеватори, що планують експортувати кукурудзу до Китаю, з метою забезпечення виконання ними відповідних карантинних вимог та процедур очистки, зокрема, просіювання повинні бути зареєстровані, а інформація щодо внесення їх до відповідного реєстру повинна завчасно надаватися AQSIQ.

Перед здійсненням експорту кукурудзи до Китаю, Держпродспоживслужбою здійснюються відповідні фітосанітарні заходи, а на кожну партію, що відповідає вимогам цього Протоколу, видається фітосанітарний сертифікат із зазначенням того, що відповідна партія відповідає вимогам, встановленим Протоколом фітосанітарних вимог щодо експорту кукурудзи з України до Китаю, та не містить шкідливих організмів, які знаходяться під карантинним контролем Китаю.

Відповідні китайські імпортери зобов’язані завчасно, до здійснення імпорту отримати Дозвіл на імпорт, який видає AQSIQ. Кукурудза повинна завозитися в порти, визначені AQSIQ, та перероблятися на заводах, визначених AQSIQ. Завантаження, розвантаження, транспортування, зберігання та переробка імпортованої кукурудзи повинні здійснюватися у відповідності з вимогами карантинного та митного контролю Китаю. Імпортована кукурудза не може розповсюджуватися без переробки, вона також не може використовуватися у якості насіннєвого матеріалу.

При прибутті української кукурудзи до китайських портів, органи інспекції та карантину Китаю (територіальні підрозділи AQSIQ) проводитимуть карантинний контроль та інспекцію. Якщо при прибутті в кукурудзі буде виявлено Pantoea stewartii subs. Stweartii, Cladosporium griseoolivaceum чи Wheat streak mosaic virus, територіальні підрозділи AQSIQ мають право повернути, або знищити таку партію. У разі виявлення будь-якого іншого шкідника, що знаходиться під карантинним контролем, згідно з Додатком 1 до  Протоколу, такій партії буде дозволено ввезення після дієвої обробки. Якщо обробка не виявиться дієвою, територіальні підрозділи AQSIQ мають право повернути або знищити таку партію. При виявленні інших карантинних шкідливих організмів, що не входять до Додатку 1 до Протоколу, така партія буде оброблена згідно з відповідними положеннями Закону КНР “Про засади карантинного контролю тварин та рослин при перетині державного кордону Китаю” та підзаконних актів до цього закону. Якщо проблема є достатньо серйозною, AQSIQ має право призупинити імпорт від відповідного експортера, елеватора, регіону вирощування або навіть усіх регіонів вирощування в Україні до вжиття необхідних заходів для виправлення становища.

Більш детальну інформацію, щодо здійснення вивчення та дослідження посівів кукурудзи впродовж періоду її вегетації та процедури внесення до реєстру експортерів та елеваторів, які планують експортувати кукурудзу до Китаю можна отримати в Управлінні фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, за адресою: м. Херсон, вул. Старообрядницька, 34; тел. (0552) 26-36-13.