12 травня – Міжнародний день здоров’я рослин

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів повідомляє, що цьогоріч спільнота Міжнародної конвенції із захисту рослин (МКЗР) відзначатиме Міжнародний день здоров’я рослин – 12 травня 2024 року під гаслом: «Здоров’я рослин, безпечна торгівля та цифрові технології».

Рослини є джерелом повітря, яким ми дихаємо, і більшої частини їжі, яку ми споживаємо, але ми часто не докладаємо достатніх зусиль, щоб зберегти їх здоровими.

Це може мати катастрофічні наслідки!

За повідомленнями ФАО щорічно внаслідок впливу небезпечних шкідливих організмів рослин втрачається 40% урожаю сільськогосподарських культур. В результаті, мільйони людей по всьому світу не мають достатньої кількості продуктів харчування! Серйозної шкоди зазнає сільськогосподарське виробництво, як окремих сільських громад, так і цілих країн.

Сучасне життя створює все більше загроз для здоров’я рослин!

Зміни клімату та діяльність людини змінили екосистеми, стали причиною зменшення біорізноманіття, з’явились нові території, де можуть успішно розвиватись шкідливі організми рослин.

У той же самий час, міжнародні подорожі та торгівля, які втричі збільшилися за останнє десятиліття, можуть швидко поширювати шкідників, хвороби, фітонематоди та бур’яни по всьому світу, завдаючи великої шкоди місцевим рослинам та середовищу. Як і у випадку зі здоров’ям людини, захист рослин від шкідливих організмів набагато вигідніший, ніж боротьба з надзвичайними ситуаціями.

Профілактика має вирішальне значення, для уникнення нищівного впливу шкідливих організмів на сільське господарство, засобів до існування та продовольчої безпеки.

Кожен відіграє свою важливу роль. До прикладу, подорожуючі повинні бути обережними, беручи з собою рослини та рослинні продукти і завжди забезпечуйте їх відповідність фітосанітарним вимогам! Відповідальні особи в транспортній галузі повинні переконатися, що кораблі, літаки, вантажні автомобілі та потяги не перевозять шкідливі організми на нові території. Уряди країн повинні посилити свою підтримку національним та регіональним організаціям захисту рослин, які стоять на першій лінії захисту території від занесення небезпечних шкідливих організмів рослин.

В Україні функцію фітосанітарного контролю (захід офіційного контролю, що вживається до будь-яких рослин, продуктів  рослинного походження, місць зберігання, упаковки, засобів перевезення, контейнерів, ґрунту та будь-яких інших організмів, об’єктів або матеріалів, здатних переносити чи поширювати регульовані шкідливі організми, що ввозяться на митну територію України (у тому числі з метою транзиту), який здійснюється державним фітосанітарним інспектором відповідно до фітосанітарних заходів) здійснює Держпродспоживслужба та її територіальні органи.

Держпродспоживслужба здійснює фітосанітарний контроль комерційних вантажів з рослинами та рослинною продукцією з-за меж України, однак для нас є фізично неможливим перевірити кожну частину ручної поклажі, яка надходить через аеропорти та порти. Тому, навчаючи громадськість головним ризикам, які несуть небезпечні карантинні організми для сільського господарства та природи нашої країни, ми сподіваємось на їх розуміння та підтримку, що допоможе зменшити кількість неперевірених рослин та рослинних продуктів, які перевозяться у багажі людей. Адже карантинні шкідники, хвороби рослин, нематоди і бур’яни, потрапляючи в нові, більш сприятливі умови для розвитку, стрімко розмножуються, не мають природних ворогів, завдають більших втрат, у порівнянні з місцем первісного існування. Це може завдати непоправної шкоди вітчизняному сільському господарству та довкіллю.

Збільшення міжнародної торгівлі та подорожей, спричинило і швидке поширення небезпечних шкідників, хвороб, фітонематод та бур’янів по всьому світу, завдаючи великої шкоди місцевим рослинам та середовищу. Не оминуло це явище і Україну, у серпні 2023 року фахівці Держпродспоживслужби під час проведення обстежень вперше виявили карантинного шкідника відсутнього на території України – жовто-бурого мармурового клопа (наукова назва – Halyomorpha halys Stal., 1855), а за останні роки в країні також було виявлено нові вогнища небезпечного карантинного організму вузькозлатка ясенева смарагдова (синонім – ясенева златка, наукова назва – Agrilus planipennis Fairmaire, 1888).

Тому, ще раз наголошуємо, що кожен відіграє свою важливу роль у фітосанітарній безпеці України і, подорожуючи до інших країн світу, а звідти знов до України, повинні бути обережними, беручи з собою рослини та рослинні продукти, і завжди забезпечувати їх відповідність фітосанітарним вимогам!

Жовто-бурий мармуровий клоп (наукова назва – Halyomorpha halys Stal., 1855).

Вузькозлатка ясенева смарагдова (синонім – ясенева златка, наукова назва – Agrilus planipennis Fairmaire, 1888).