ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ про фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур в сільгосппідприємствах Херсонської області станом на 04 грудня 2023 року

У ІІІ декаді листопада випадали опади різної інтенсивності у вигляді дощу, снігу, мокрого снігу, у нічний час температура знижувалась до – 50С. Спостерігались шквальний вітер, ожеледиця. В окремі дні спостерігались різкі коливання температури повітря: підвищення температури в денний час та зниження в нічний, підтавання снігу та заливання нір гризунів на окремих полях, в низинах. Такі погодні умови були несприятливими для розвитку та розселення мишоподібних гризунів, які дуже чутливі до охолодження і намокання. За попередніми даними на окремих полях у низинах та лощинах прогнозується зниження чисельності шкідників на 10-15%.

Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області наголошує, що враховуючи сприятливі погодні умови першої декади грудня (тепла, без суттєвих опадів погода), наявність достатньої кормової бази, високий потенціал розмноження мишоподібних, незважаючи на зниження їх чисельності, у разі відсутності захисних заходів ці шкідники і надалі будуть прогресувати і можуть створити надзвичайну загрозу посівам озимини.

Найпоширеніші та найнебезпечніші в нашому регіоні — полівки (звичайна і гуртова). Також зустрічаються курганчикова та польова миша. Нагадуємо, якщо на одному гектарі посівів щільність мишоподібних гризунів досягає 3–5 і більше жилих колоній, або 50-100 жилих нір на 1 га, то необхідно негайно приступити до їх знищення. Для цього застосовують препарати дозволенні для використання в Україні. З біопрепаратів застосовують біологічні родентициди з діючою речовиною Salmonella enteritidis var Іssatchenko. А саме біопрепарати: Бактеронцид гель, рідина гелеподібної форми; Біопрепарат родентицидної дії Родента БІО (бактороденцид вологий зерновий-супер), зернова принада; Мікробіологічний родентицид Бактоцид, сипуча маса; РАТТЕР/ VENATOR.

Із родентицидів, дозволених для використання в Україні, застосовують препарати на основі діючої речовини – бродіфакум, бромадіолон, флокумафен. Це родентициди: Антимиша, принада; Бродівіт, р.; Бромакем, ПР,; Капкан-принада №1 проти гризунів, зернова суміш, тістоподібна речовина, парафінований брикет; Крисолов, принада; Мишолов, Р.; Номайс, Р.; Принада для знищення мишоподібних гризунів Багіра, парафінована, зернова суміш, та тістоподібна речовина; Родентицидна принада «Щелкунчик, ПР»; Родентицидна принада «RED KILLER» Сипуча суміш. Тістові брикети – використовуються для присадибних ділянок, складських та побутових приміщень; Ромфея, р.; Талон RB, ГП (гранули) (Talon Pellets RB); Талон RB, ПБ (воскові брикети) (Talon Wax blocks RB); Шторм, 0,005% воскові брикети, ПБ.

Рекомендовані препарати згідно методики застосування закладають в нори з послідуючим їх обов’язковим засипанням. Кожний родентицид використовують відповідно до рекомендацій виробника які слід бездоганно виконувати через високу токсичність цих препаратів. Вирішальним в попередженні пошкоджень є вчасне і в короткий термін проведення винищувальних заходів.

Подальший розвиток мишоподібних гризунів значною мірою визначатимуть вчасно проведені захисні заходи та погодні умови. Так стабільна температура повітря, тривалий період без опадів сприятимуть життєдіяльності гризунів. А зниження чисельності шкідників відбуватиметься у разі випадання надмірної кількості опадів з заливанням нір шкідників та різкого перепаду температур.

Важливо! Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області наголошує, всі роботи по обмеженню чисельності шкідливих організмів необхідно проводити при перевищенні економічного порогу шкодочинності (ЕПШ), суворо дотримуючись санітарних правил, регламентів застосування препаратів, правил і заходів з охорони праці та використовувати препарати лише відповідно до «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Також, наголошуємо, що до роботи з пестицидами і агрохімікатами допускаються лише ті особи, які пройшли навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та мають посвідчення про право роботи з пестицидами.

Систематичні обстеження, вчасний захист полів від мишоподібних гризунів забезпечать збереження посівів та урожаю озимих культур.

Пам’ятаймо! Під час проведення захисту полів від мишоподібних гризунів, в умовах воєнного стану, необхідно дотримуватися правил безпечного поводження умов праці. Разом до перемоги.