Херсонщина: посівні площі озимої пшениці під урожай 2025 року зростають

Аграрний сектор Херсонщини зазнав дуже великих втрат через повномасштабне військове вторгнення рф. Посівні площі значно зменшилися через те, що частина сільськогосподарських угідь знаходиться під тимчасовою окупацією (лівобережна частина). А частина вже деокупованої території продовжує знаходитися в зоні активних бойових дій, і там не можливо проводити обробіток ґрунту. Також частина територій або залишається замінованою і потребує розмінування, або забрудненні металом, або на полях наявні нерозірвані боєприпаси. Також в області пошкоджено дуже багато сільгосппідприємств.

На деокупованій частині Херсонської області розміновано вже 71% сільськогосподарських угідь. Це близько 363 тисяч гектарів. Про це під час брифінгу розповів перший заступник Херсонської ОВА Дмитро Бутрій.

Цьогоріч наші аграрії досягли значного прогресу порівняно з минулим роком. Завдяки масштабному розмінуванню полів площа засіяних земель на Херсонщині зросла втричі. За даними Мінагрополітики площа посіву озимої пшениці під урожай 2025 року зросла на 112% в регіоні, в порівнянні з минулим роком.

Озима пшениця залишається основною хлібною культурою, що вирощується в Херсонській області, якими б не були погодні та економічні умови. Для багатьох аграріїв це одна із основних культур у структурі посівних площ. Виробництво зерна – провідна галузь агропромислового комплексу області.

За даними Херсонського обласного центру з гідрометеорології цьогоріч для сівби озимої пшениці урожаю 2025 року склалися вкрай несприятливі погодні умови. Упродовж серпня та вересня поточного року утримувалась аномально суха, спекотна із суховійними явищами, погода. Площі під сівбу озимини залишалися охопленими ґрунтовою посухою, верхній шар ґрунту був надзвичайно сухий.

Попри такі умови господарствами області було розпочато сівбу. Посушливі погодні умови ускладнювали початковий розвиток вже посіяної озимої пшениці, а місцями зерно не проростало тривалий час.

У першій декаді жовтня нарешті аграрії дочекалися опадів. Із підвищенням зволоження ґрунту, на раніше засіяних площах, з’явилися та розвиваються сходи, поява яких тривалий час затримувалася через посуху. Дощі, зупинили ґрунтову посуху, яка тривала з середини літа на більшій частині території області. Зволоження ґрунту підвищилось до доброго рівня, що позитивно вплинуло на початковий розвиток озимини. У жовтні тривала сівба озимої пшениці , що за строками на місяць пізніше середнього багаторічного.

Агрометеорологічні умови ІІІ декади жовтня та початок листопада, а саме відсутність ефективних опадів, залишаються малосприятливими для початкового росту озимої пшениці.

За даними фітосанітарного моніторингу, проведеного фахівцями управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, встановлено, що озима пшениця перебуває у фазі 3-й листок та утворення вузлових коренів, на посівах початку жовтня масові сходи. Стан посівів переважно задовільний, місцями добрий.

Фітосанітарний стан озимих культур восени поточного року визначатиметься рівнем дотримання організаційно-господарських прийомів, а також значною мірою залежатиме від агрокліматичних умов вегетації. Систематичні обстеження і своєчасне поєднання організаційно-господарських та агротехнічних заходів запобігатимуть ускладненням фітосанітарного стану, сприятимуть успішній перезимівлі і формуванню потенціалу продуктивності озимих культур.