Трихінельоз – гостре інвазійне захворювання

Трихінельоз – гостре інвазійне захворювання, біогельмінтоз спричиняється трихінелами, супроводжується лихоманкою та алергічними проявами.

Даний гельмінт паразитує в організмі диких тварин (кабани, борсуки, ведмеді, лисиці, вовки), гризунів та домашніх тварин (переважно свиней). Основним джерелом зараження для людини є свині. Погіршенню епідемічної ситуації і поширенню трихінельозу сприяють: незадовільна ветеринарна експертиза свинячих туш, реалізація м’яса на стихійних ринках, незадовільний стан ринків, м’ясокомбінатів, незадовільна боротьба з гризунами.

Основним чинником підтримання інвазії серед природних джерел є хижаки, а також поїдання трупів інвазованих тварин. Збудник трихінельозу із організму тварин в навколишнє середовище не виділяється. Хвора людина для оточуючих є епідемічно безпечною. Збудник захворювання перебуває в м’ясі в інкапсульованому стані. Потрапляючи в організм людини чи тварини, капсули перетравлюються, звідти виходять личинки.

Зараження людини відбувається при вживанні в їжу м’яса або напівкопчених м’ясних виробів, які містять трихінели, частіше всього свинини або м’яса дикого кабана.

Клінічні прояви –  головний біль, загальна слабкість, підвищується температура тіла до високих цифр, тривалістю від одного дня до 2-ох тижнів, турбує біль в м’язах: шиї, міжреберних, жувальних, литкових, спини, виникає набряк повік,  одутлість обличчя,  ознаки кон’юнктивіту,  алергічний висип. Клінічні прояви утримуються упродовж 1-3 тижнів.

За тяжкого перебігу хвороби виникають різноманітні ускладнення: міокардит, пневмонія, рідше – менінгоенцефаліт, ураження печінки, нирок, які можуть призводити до летальних наслідків.

Заходи профілактики трихінельозу:

– в приватному секторі категорично забороняється подвірний забій тварин без ветеренарно-санітарного контролю;

– забій свиней допускається лише на забійних пунктах і майданчиках під контролем ветпрацівника з обов’язковою трихінелоскопією (дослідження зрізів м’яса та наявність личинок трихінел);

– категорично забороняється реалізація свинини, м’яса диких тварин без клейма ветсанекспертизи;

– категорично забороняється купувати м’ясо в місцях несанкціонованої торгівлі;

– необхідно споживати м’ясо добре просмаженим або провареним. Термічна обробка м’яса проводиться упродовж 2,5-3 години;

– в неблагополучних по трихінельозу населених пунктах повинна проводитись суцільна дератизація не менше 2-х разів на рік, очистка території від сміття, відлов бродячих собак та котів.

Бережіть своє здоров’я, своїх рідних та близьких людей