Сигналізаційне повідомлення – Яблунева плодожерка

Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області повідомляє, що на території області проходить літ та яйцекладка небезпечного шкідника – яблуневої плодожерки. Окрім яблуні фітофаг пошкоджує плоди груші, сливи, абрикосу, айви, персика, волоського горіха.

Самки більш плодючі за відсутності опадів і різких поривів вітру та температури повітря понад 16оС у вечірні години. Метелики починають відкладання яєць, по одному на листя й плоди (до 62 – 68 % яєць яблунева плодожерка відкладає на периферійній частині крони дерев). За суми ефективних температур 230оС (понад 10оС) відроджуватимуться гусениці плодожерки. Після відродження гусениці деякий час тримаються на поверхні плода, потім вгризаються в м’якуш, заплітаючи вхідний отвір павутиною і недогризками. Живлячись під шкірочкою плода 2 – 3 доби, гусениця вигризає невелику камеру, після цього прогризає звивистий хід і переходить у насіннєву камеру, де живиться насінням. Після цього вона переходить у другий, а іноді й у третій плід. Живлення зазвичай триває 21 – 23 доби. Пошкоджені плоди обпадають, загалом втрати врожаю можуть досягати 60 – 70%.

За прогнозами початок відродження гусениць очікується в кінці третьої декади травня, початку першої декади червня. Початок відродження гусениць в південних та центральних районах очікується з 25-28 травня, на півночі –  1-2 червня. Зважаючи на те, що термін відкладання яєць розтягнутий, відродження гусениць також буде розтягнутим у часі. При цьому слід враховувати, що одночасно може проходити літ, яйцекладка, відродження та харчування гусениць, тому для проведення боротьби у цей період краще використовувати препарати, які викликають загибель не тільки личинок, а і яйцекладок. Зерняткові насадження обприскують при відлові феромонною пасткою за 7 днів спостережень 5 метеликів яблуневої або одного східної плодожерки, на початку відкладання ними яєць дозволеними інсектицидами на основі однієї із діючих речовин: феноксикарб + люфенурон, люфенурон, тефлубензурон, новалурон з додаванням проти парші та інших хвороб каптану, метираму, манкоцебу, сірки. У подальшому обробки проти шкідника слід повторити через 10-12 днів. Найкращий результат отримують при чергуванні препаратів з різною діючою речовиною.

За прикметами обприскування дерев від яблуневої плодожерки співпадає з початком цвітіння білої акації.

Вишнева муха

Розпочався масовий літ вишневої мухи (початок цвітіння білої акації).

У цей період сорти вишні й черешні середнього і пізнього строків достигання проти вишневої мухи, кокомікозу, моніліального опіку необхідно негайно обробити дозволеними препаратами на основі однієї із діючих речовин: фозалон, 350 г/л; фенітротіон, 500 г/л; піриміфос-метил, 500 г/л з додаванням тіофанат-метил, 700 г/кг чи алюмінію фосфіт, 570 г/л + фосфориста кислота, 80 г/л. Пізньостиглі сорти через 10-12 днів слід обробити повторно. Такі заходи дозволять не допустити пошкодження плодів вишні та черешні шкідником та втрати їх товарних і смакових якостей.

При проведенні захисних обробок використовуються пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування.