Про шкідливість капустянки звичайної

Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області інформують господарів присадибних ділянок про масове розповсюдження та збільшення чисельності капустянки звичайної або вовчка.

Капустянка є одним із найнебезпечніших багатоїдних шкідників рослин, яка пошкоджує овочеві (капусту, помідори, салат, кабачки, баклажани), кормові культури та полуницю. Вони виїдають висіяне насіння, підгризають коріння, у коренеплодах овочевих культур і бульбах картоплі – виїдають великі порожнини.

Зовні комаха нагадує щось середнє між раком і коником. Імаго оксамитово-коричневого, знизу жовтуватого кольору. Довжина тіла — 35-50 мм. Передні кінцівки ідеально пристосовані для риття ходів під землею. Крила розвинені, прозорі, з густою сіткою жилок, у спокійному стані складені у вигляді джгутиків, які виступають за кінець черевця. Маючи прозорі крильця, комаха перелітає вночі, добре плаває і може долати значні водні перешкоди. Природні місця поширення – вологі та багаті гумусом ґрунти, добре угноєні ділянки. Живе в норах – довгих (50-100 см) горизонтальних ходах, розміщених під поверхнею ґрунту.

Комаха заслужила безліч назв, що відображають зовнішній вигляд і манеру поведінки. Назву «ведмедка» жук отримав за коричневе забарвлення і деяку ведмежу незграбність рухів, «капустянка» ‒ за пристрасть до капусти, «земляний рак» ‒ за схожість передніх кінцівок з клешнями ракоподібних, «кріт-цвіркун» ‒ за схожість з кротом і вміння пронизливо скрекотати в нічний час.

Оскільки, шкідник здатний знищити ваш урожай, щойно ви помітите його появу на ділянці, потрібно одразу вживати заходів. Розповідаємо про ефективні способи боротьби з капустянкою, які не шкодять рослинам.

Найкращий час для боротьби з цими шкідниками – період яйцекладки, який триває від травня до липня. Заходи боротьби мають бути направлені на створення несприятливих умов для їх розвитку. Згубними для вовчка є прополювання та глибоке розпушування ґрунту протягом вегетаційного періоду. Враховуючи, що ці прийоми потребують значних фізичних зусиль, поєднайте їх з іншими методами боротьби:

  • Якщо ви натрапили на ходи капустянки, залийте їх мильним розчином. Можна скористатися не лише милом, а й звичайним пральним порошком. Вовчки не люблять мийних засобів, через деякий час вилазять на поверхню ґрунту. Тут їх можна зловити і розчавити.
  • Можна зробити спеціальні солодкі пастки-приманки. Візьміть скляну банку, краї обмажте варенням, покладіть пару ложок у середину. Закопайте банку в городі так, щоб її краї опинилися на рівні ґрунту. Вночі капустянки поповзуть на запах солодкого, а потрапивши всередину такої пастки, вже не виберуться назовні.
  • Приманка з пивом. Можна зробити подібну пастку з пивом, де замість солодкої приманки використовувати пиво. Капустянки люблять свіже пиво. У пляшку з широким горлом налити свіжого пива і закопати її у землю під кутом 45 градусів, щоб верхній край горла був на рівні поверхні ґрунту. Лунку оббризкують водою і прикривають яким-небудь матеріалом і насипають зверху трішечки землі.
  • Одним із найцікавіших способів боротьби з капустянкою є висадка квітів навколо грядок. Шкідникам не подобаються різкі пряні аромати (часник, коріандр, розмарин, чорнобривці, хризантеми), тому рослини з таким запахом можна використовувати в якості бар’єру, що відлякує шкідника.
  • Що стосується хімічного методу боротьби, то при виявленні пошкоджень рослин капустянкою, необхідно провести обробку препаратами, відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
  • Захисні обробки сільськогосподарських культур при підвищених температурах, вище 25ºС, найефективніше проводити у ранішні і вечірні години, при суворому дотриманні техніки безпеки.

Важливо! Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області наголошує, що під час проведення заходів з застосування засобів захисту рослин слід суворо дотримуватися санітарних правил, регламентів застосування препаратів, правил і заходів з охорони праці. Для захисту картоплі, овочевих, баштанних культур у приватному секторі від капустянки необхідно застосовувати препарати, дозволені для роздрібного продажу населення, згідно «Переліку».