Опік плодових

Кожен садівник прагне виростити на своїй ділянці не тільки коренеплоди та зелені культури, але і посадити плодово-ягідні дерева або чагарники. Почати треба з придбання якісного посадкового матеріалу.

На жаль, іноді в реалізації знаходиться посадковий матеріал невідомого походження. Разом з саджанцями можуть бути завезені і організми, що викликають інфекційні захворювання плодових культур. Хворі саджанці стають джерелом зараження дерев і чагарників, які вже ростуть на ваших присадибних ділянках Одним з таких захворювань є бактеріальний опік плодових культур.

Бактеріальний опік плодових культур – небезпечне інфекційне захворювання, що викликається бактерією Erwinia amilovora. Воно вважається одним з найбільш серйозних захворювань плодових, декоративних і дикорослих рослин сімейства розоцвітих. Збудник інфекції вражає більше 170 видів плодових і чагарникових рослин: яблуню, грушу, глід, горобину, кизильник, вишню, черешню, сливу, суницю, іргу, малину, троянду та ін.

Опік плодових проявляється зазвичай ранньою весною на квітучих деревах. Уражаються всі надземні частини рослин: бруньки, квіти, листя, пагони, гілки. Захворювання починається з суцвіть, потім переходить на пагони і гілки. При зараженні відбувається в’янення, почорніння і загибель квітів і зав’язі. Під час цвітіння квітки, суцвіття і молоді верхівкові пагони стають водянистими, потім в’януть, зморщуються і буріють. При високій вологості у весняний період на квітах і зав’язях можуть з’явитися крапельки ексудату молочно-білого кольору. Особливість цього ексудату в тому, що він може висихати, але при попаданні на місце виділення невеликої кількості води колонії бактерій знову починають свою життєдіяльність. Заражені молоді пагони стають коричневими, кінчик вигинається, набуваючи характерну гачкоподібну форму – «пастуший посох». На листках, починаючи від краю листової пластинки, утворюються некротичні плями, пізніше листя і черешки чорніють і скручуються. Хвороба вражає і плоди, частіше незрілі; вони чорніють, але так само, як і листя, не опадають, а залишаються на дереві. Хворі дерева справляють враження обпалених вогнем. Звідси хвороба і отримала свою назву – «опік».

Опік плодових поширюється з посадковим і прищеплювальним матеріалом, інструментами при обрізку, переноситься комахами-запилювачами: бджолами, осами, мухами, сисними комахами – попелицями. Джерелами захворювання можуть служити інфіковані плоди і тара.

Для попередження занесення і розповсюдження на свою присадибну ділянку небезпечного карантинного захворювання – бактеріального опіку плодових культур – необхідно дотримуватися нескладних правил при купівлі та посадці посадкового матеріалу:

  • саджанці плодових і декоративних культур слід купувати в організаціях, які займаються виробництвом і (або) реалізацією посадкового матеріалу, що проходить постійний фітосанітарний контроль;
  • ретельно оглядати зовнішній вигляд посадочного матеріалу. Не рекомендується купувати матеріал невідомого походження;
  • перед посадкою необхідно підготувати ґрунт: розпушити і збагатити компостом;
  • проводити боротьбу зі шкідниками. Сисні комахи є переносниками захворювання;
  • обрізку рослин слід проводити чистими і продезінфікованими інструментами. Після обрізки замазати зріз садовим варом, обрізані ділянки спалити;
  • систематично обстежувати насадження на своїй присадибній ділянці на виявлення ознак захворювання;
  • проводити хімічну обробку препаратами, дозволеними до використання в Україні.