Зміни в законодавстві щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення та зміни в антитютюновому законодавстві

З метою дотримання суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог антитютюнового  законодавства, Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області нагадує, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» від 16.12.2021 № 1978-ІХ внесено зміни до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» від 22.09.2005 № 2899-IV.

З 11.07.2022 набули чинності зміни до статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» від 22.09.2005 № 2899-IV,  зокрема щодо заборони куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів у визначених Законом місцях та розширення переліку місць, де куріння цих виробів заборонене. 

Забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів:

1) у ліфтах і таксофонах;

2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;

4) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;

5) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

6) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;

7) у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;

8) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

9) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;

10) у приміщеннях гуртожитків;

11) на дитячих майданчиках;

12) у місцях загального користування житлових будинків;

13) у підземних переходах;

14) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі;

15) на вокзалах та станціях;

16) на зупинках громадського транспорту.

Забороняється куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів в аеропортах, крім спеціально відведених для цього місць.

У місцях та закладах, в яких куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено, розміщується наочна інформація, що складається з графічного знака про заборону куріння і тексту такого змісту: «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!».

Зосереджуємо увагу на інших нововведеннях в Законі № 2899-IV, яких зазнали:

  • Вимоги щодо здійснення діяльності, пов’язаної з виробництвом, оптовою та роздрібною торгівлею, експортом і імпортом тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (ст. 10, 10-1);
  • Вимоги щодо вмісту шкідливих для здоров’я людини речовин та інгредієнтів, що входять до складу тютюнових виробів та виділяються з тютюновим димом під час їх куріння, та інформації про шкідливі речовини та інгредієнти тютюнових виробів, а також звітності про інгредієнти тютюнових виробів та викиди (ст. 11, 11-1);
  • Медичні попередження споживачів та вимоги до упакування тютюнових виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, трав’яних виробів для куріння (ст. 12, 12-1, 12-2) ;
  • Медичні попередження споживачів бездимних тютюнових виробів (ст. 12-3 );
  • Введення в обіг новітніх тютюнових виробів (ст. 12-4 );
  • Заборона реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюнових виробів, пристроїв для споживання тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (ст. 16, 16-1, 16-2).

Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області наголошує на необхідності дотримання вимог антитютюнового законодавства, насамперед для попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, тощо.