Захист бджіл від отруєння пестицидами

Із підвищенням температури повітря і припиненням опадів в області суттєво збільшаться обсяги проведення весняно-польових робіт. Водночас різко зросте активність льоту бджіл, які будуть інтенсивно харчуватись.

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області закликає господарства усіх форм власності та громадян з великою обережністю використовувати засоби захисту рослин та гербіциди.

Відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати» аграрію необхідно:

– отримати посвідчення про право роботи з пестицидами (це процес, організований відповідно до вимог законодавства про пестициди і агрохімікати, який включає проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами, тестування, отримання свідоцтва про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та посвідчення про право роботи з пестицидами);

– застосовувати засоби захисту рослин, які включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні;

– враховувати ступінь небезпеки засобів захисту рослин та використовувати їх за цільовим призначенням. На тарних етикетках пестицидів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл («небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»);

– дотримуватись правил застосування пестицидів (враховувати норми витрат, кратність обробок, обмеження щодо способу та періоду обробок).

Всі фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, згідно ст. 37 Закону України «Про бджільництво», зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через медіа попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні (після 18.00 до 22.00) та ранкові (з 8.00 до 10.00) години, в період відсутності льоту бджіл, за швидкості вітру до 4 м/с. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.

У випадку застосування пестицидів в умовах закритого ґрунту обробки проводити увечері після закінчення льоту бджіл.

Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння (в ранкові та вечірні години).

Обробки інсектицидами в садах, на посівах ріпаку, соняшнику та інших медоносних культур в період цвітіння не проводити, або при необхідності проводити тільки дозволеними препаратами для використання під час цвітіння культури.

Всі проведенні хімічні обробки повинні фіксуватися в журналі обліку застосування пестицидів. Журнал заповнюється і ведеться агрономом, бригадиром або іншою особою, яка призначена наказом керівника господарства відповідальним за безпечне застосування хімічних засобів захисту рослин.

Відповідно до Закону України «Про бджільництво» пасічнику необхідно:

– зареєструвати пасіку, отримати ветеринарно-санітарний паспорт;

– забезпечити своєчасне внесення відомостей щодо здійснення ветеринарно-санітарних заходів, клінічного огляду та контролю хвороб;

– своєчасно інформувати органи місцевого самоврядування про перевезення (кочівлю) пасіки, повідомляючи: місце запланованого розташування (адреса або кадастровий номер земельної ділянки), час запланованого прибуття та виїзду, кількість бджолиних сімей, контактну інформацію власника пасіки або уповноваженої особи.

Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.

У деяких випадках отруєння бджіл відбувається і при дотриманні правил обробітку, наприклад:

  • оброблювана не квітуча культура знаходиться поруч з квітучими медоносами;
  • знесення пестицидів з обробленої площі на сусідні медоносні угіддя;
  • нерідко отруєння бджіл наступає при споживанні роси із листя або міжвузлів.

Таким чином, правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл.

Дотримуватися законодавства повинні як сільгосптоваровиробники, так і бджолярі, тому виконання всіх вимог та рекомендацій, тісна співпраця один з одним допоможе уникнути можливих негативних наслідків.