Головне управління Держпродспоживслужби в Херсонській області попереджає, що:

Яйця є одним з найпопулярніших продуктів харчування на нашому столі. І це не дивно, адже цей зовні привабливий продукт має велику харчову цінність як багате джерело легкозасвоюваного білка, вітамінів, мінералів і амінокислот. Легкість приготування самого продукту і можливість приготувати безліч страв з його використанням зробило яйця лідером на кухні. Але є один нюанс. Яйця – продукт особливий і не завжди безпечний для здоров’я, тому важливо знати не тільки варіанти і рецепти страв з використанням яєць, але також інформацію про те, як приготувати їх правильно. Лише тоді приготовану страву принесе користь і не відбудеться отруєння яйцями, часом має досить важкі наслідки.

Яйця повинні входити в щоденний раціон, як у натуральному вигляді, так і як добавки в різні страви: омлети, випічку, салати, майонез. Але іноді яйця стають причиною сильних розладів шлунково-кишкового тракту.  І трапляється це не тільки при вживанні свіжих, але й яєць, що пройшли термальну обробку.

У яких випадках відбувається отруєння яйцями і що робити? Причини отруєння яйцями є  зараження яєць на сальмонельоз, адже на нього хворіють не тільки люди, а й різні види птахів.

Зараження яєць сальмонельозом – бактерія мешкає на внутрішній поверхні шкаралупи, зовні не видно, може бути знищена тільки дією високої температури.

Сальмонельоз – важке інфекційне захворювання. Його збудником є грамнегативні рухливі бактерії у вигляді паличок з джгутиками. Сальмонели належать до числа бактерій, здатних жити як в середовищах, що містять кисень, так і без нього. Бактерії, що викликають сальмонельоз, є досить стійким видом мікроорганізмів. У зовнішньому середовищі вони зберігаються протягом декількох місяців, а потрапляючи в живильне середовище (яйця, молочні та м’ясні продукти), сальмонели починають інтенсивно розмножуватися. Приготовлені з заражених продуктів страви мають звичайний смак і колір, тому людина може навіть не підозрювати про наявність інфекції.

Живильним середовищем для сальмонел стає і тонкий кишечник людини або тварин. Місцем паразитування вони вибирають особливі клітини: макрофаги (клітини імунної системи) і ретикулоцити (остаточно не сформовані молоді еритроцити). З цими клітинами при генералізованої формі хвороби сальмонели потрапляють в кров. Септическая форма хвороби характеризується вторинним гнійним ураженням внутрішніх органів, куди проникають збудники сальмонельозу.

Симптоми сальмонельозу та основні ознаки зараження та отруєння є :біль у животі різної інтенсивності. Нудота, блювання, зниження апетиту. Пронос (рідкий стілець більше 2-х разів на добу), можливо, з домішкою слизу, рідко – крові. Підйом температури, біль голови, озноб. Блідість шкіри, слабкість, запаморочення. Симптоми зневоднення при частому стільці: спрага, сухість слизових та шкіри, рідке сечовипускання, потемніння сечі та зменшення її кількості. Зниження АТ, прискорене серцебиття. Судоми при сильному проносі та втраті рідини.

Як уникнути отруєння яйцями

Щоб уникнути отруєння, треба, звичайно, добре проварити яйце. Але перед приготуванням слід ретельно оглянути його – деякі ознаки можуть підказати про можливе отруєння: шкаралупа вкрита ніби слизом, на ній є тріщини, зверху шкаралупи – дрібний порошок. Надання першої допомоги при отруєнні грибами Якщо нічого цього не виявлено, треба розбити яйце та понюхати: несвіже яйце погано пахне. Часто поганий запах відчувається навіть через шкаралупу. Потім треба подивитися, що в нього всередині: якщо колір білка і жовтка незвичайний – зелений або рожевий, таке яйце краще не використовувати. Якщо білок у сирого яйця рідкіший, ніж зазвичай, таке яйце можна відварити і потім ретельно досліджувати всередині. Якщо яйце вже зварене, потрібно так само його понюхати – зіпсоване яйце пахне навіть після варіння. Потім подивитися на колір вареного білка та жовтка. Якщо по периферії жовтка відзначається зелена смуга, це вважається нормою – таке яйце можна вживати в їжу. Якщо відзначаються інші зміни кольору білка і жовтка, такі яйця краще не їсти.

Причини отруєння яйцями, симптоми та можливі наслідки слід знати, що отруєння яйцями може виникнути не відразу після вживання в їжу, а тільки через 24 або в деяких випадках 48 годин. У варіанті ж гострої інтоксикації перші ознаки будуть видно вже через 5-6 годин.

Бережіть своє здоров’я, своїх рідних та близьких людей!