Вплив трансжирів i насичених жирних кислот на організм споживачів – основна тема семінару

Цього тижня в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Херсонській області відбувся онлайн-семінар на тему: «Вплив трансжирів i ненасичених жирних кислот на організм споживачів», до якого долучились державні ветеринарні інспектори Головного управління та уповноважені особи державних лікарень ветеринарної медицини Херсонської області.

Мета семінару – ознайомлення учасників про запровадження заходів щодо регулювання вмісту трансжирних кислот у харчових продуктах та підвищення професійної компетентності фахівців Головного управління у відповідності до вимог законодавства.

Під час заходу було акцентовано, що з 3 жовтня 2023 року в Україні набув чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України № 1613 «Про затвердження Правил додавання вітамінів, мінеральних речовин та деяких інших речовин до харчових продуктів», який обмежує вміст доданих трансжирних кислот у харчових продуктах до 2 г на 100 г загальної кількості жирів. Це є ключовим кроком у боротьбі за здоров’я нації, адже трансжири є значним фактором ризику розвитку ішемічної хвороби серця – основної причини передчасної смертності в Європі.

Водночас учасники приділили особливу увагу нормам проєкту Закону України № 5148 «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення якості харчових продуктів, у тому числі тих, що споживаються дітьми», який прийняла Верховна Рада України 4 вересня 2024 року. Таким чином врегульовано питання, що стосується безпечності та якості харчових продуктів та імплементує Регламент ЄС №1925/2006 щодо трансжирних кислот, крім трансжирних кислот, що містяться в жирі тваринного походження.

Нагадаємо, трансжири — різновид ненасичених жирів, для яких характерний високий вміст трансізомерів жирних кислот (також звані трансжирні кислоти). Трансжири бувають штучні і природні. Штучні трансізомери жирних кислот утворюються при гідрогенізації олій, під час смаження їжі, їх багато при промисловому виробництві випічки (кулінарні жири та кондитерські жири). У природі вони зустрічаються в шлунках корів й овець, де утворюються внаслідок життєдіяльності бактерій багатокамерного шлунка жуйних тварин, тому молоко цих тварин також містить їх.

Крім зазначеного, звертаємо увагу споживачів та суб’єктів господарської діяльності, що з 3 жовтня 2023 року контроль та державний моніторинг за вмістом трансжирних кислот в харчових продуктах покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів відповідно до Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18.05.2017 № 2042-VIII.