Середземноморська плодова муха

(Ceratitis capitata Wied.), небезпечний карантинний шкідник

Карантинний шкідник розміром 4,5-7 мм (дещо менше кімнатної мухи). Самки більші за самців. Забарвлення строкате. Голова велика, білувато-сіра, з великими червоними очима, які мають зеленуватий блиск. Груди чорні з жовтувато-білими лініями і плямами, на плечах білі кільця. Черевце жовте з двома поперечними свинцево-сірими смужками. У самки тонкий гострий яйцеклад. Крила широкі з двома поперечними і однієї поздовжньої димчасто-сірими смужками. Ноги охряно-жовті.

Муха проколює яйцекладом шкірку плодів і відкладає в них по кілька вигнутих жовтих яєць довжиною 0,7 мм. З яєць виходять білі безногі личинки, які живляться м’якоттю плодів. Протягом двох-трьох тижнів личинки закінчують свій розвиток, досягаючи довжини 7-11 мм, виходять з плодів і заляльковуються у верхньому шарі ґрунту. Через 7-10 днів з лялечок виходять мухи. За рік, в залежності від кліматичних умов, розвиваються 2-6 поколінь.

Одна муха може відкласти до 800 яєць. Комахи пошкоджують плоди багатьох плодових і овочевих культур, головним чином цитрусових (лимони, апельсини, мандарини, грейпфрути), граната, банана, інжиру, хурми, персика, абрикоса, сливи, черешні, яблуні, винограду, помідорів, баклажанів та ін.

Пошкоджені плоди передчасно обпадають, в місцях пошкодження м’якоть їх руйнується. У районах поширення мухи, в разі масового її розмноження, вона може повністю знищити врожай плодів, овочів і винограду. Поширена в тропічних і субтропічних районах земної кулі. Оптимальною для розвитку мухи є температура повітря від 20 до 28 ° (розвиток її припиняється при 12 °).

Вперше була виявлена в Південній Америці. На початку XIX століття вона потрапила з плодами в Італію і Францію, потім її виявили в Австрії, Іспанії, Португалії, Греції та інших країнах Європи. У СНД була виявлена в 1937 р. в Одеському порту. В даний час вогнища цього шкідника виявляються в Кримській і Одеській областях.

Заходи боротьби. Суворий карантин. Забороняється ввозити плоди та овочі з місцевості, зараженої шкідником, в інші райони і господарства, де цього шкідника немає. Знезараження імпортних плодів у контрольних карантинних прикордонних пунктах і в портах і повторне – в місцях реалізації. Обстеження овочевих насаджень, відбір овочів з ушкодженнями, схожими з тими, які завдає середземноморська плодова муха, і відправлення їх в карантинну лабораторію для визначення.

З метою виявлення мухи в господарствах, де можливе її розмноження (степові та причорноморські райони Україні, субтропічні райони Кавказу і Середньої Азії), в червні встановлюють світло пастки і ловчі пояси з мелясою або компотом, на які мухи охоче прилітають. Протягом червня-вересня щоденна вибірка з світлопасток і ловчих коритець комах з метою визначення наявності шкідника в саду. Підозрілих мух розкладають на ватяні матрацики і відправляють в карантинну лабораторію для визначення.

У разі появи мухи ретельне і рясне обприскування насаджень, заселених цим шкідником, і сусідніх з ними ділянок саду розчинами фосфаміду, корсара або карбофосу з додаванням 5% патоки.

Для знищення шкідника в ґрунті проводять затравки пристовбурних кіл 25%-ним порошком гексахлорану на фосфоритному борошні з розрахунку 15 г на 1 м2.

 

В.В. Краснощок – заступник начальника Державної інспекції з карантину рослин по Херсонській області

В.А. Зозуля – провідний спеціаліст ХЗКЛ ентомолог