Що потрібно знати про кір

У 2017 році в Україні неблагополучна  епідемічна ситуація з захворювання населення на кір. Як повідомляє МОЗ України, за 7 місяців 2017 року на кір захворіло 1386 осіб. Найбільше випадків кору зареєстровано у Івано-Франківській та Одеській областях, більшість захворілих – діти та підлітки.

Кір – це гостреінфекційне вірусне захворювання, надзвичайно заразне та небезпечне серйозними наслідками, особливо у дітей віком до 5 років.

Викликається  кір вірусом, який є дуже летючим – з потоком повітря може потрапляти в сусідні приміщення через вікна, вентиляцію, замкові щілини, тому заразитися можна  просто перебуваючи в одному будинку із хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому передача інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували з хворим, практично неможливо.

Кір – повітряно-крапельна інфекція. Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак захворювання до п’ятого дня від початку висипів. Від моменту попадання вірусу в здоровий організм до появи перших ознак захворювання проходить переважно 7-14 днів (до 17 днів) – це так званий скритий або інкубаційний період.

Хвороба починається гостро: сильний головний біль, слабкість, відсутність апетиту, підвищення температури до 39-40оС. Пізніше з’являється нежить, сухий, болісний, або гавкаючий кашель, почервоніння та набряклість горла. Характерне запалення слизової оболонки ока – кон’юнктивіт: очі червоніють, з’являється сльозотеча, світлобоязнь, можуть бути гнійні виділення.  На другий-третій день хвороби на піднебінні з’являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен та губ – характерні для кору маленькі білуваті цятки (плями Бєльського-Філатова-Коплика).На четвертий-п’ятий день хвороби з’являється висип: спочатку на обличчі і за вухами, наступного дня поширюється на тулуб, ще через день – на руки й ноги. Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирці, які мають тенденцію зливатися і утворювати плями.  Стан хворого покращується після зникнення висипів, які зникають у зворотному напрямку.

Вчасно почате грамотне лікування кору запобігає виникненню ускладнень. Захворювання на кір може спричинити запалення середнього вуха (отит), дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт і навіть призвести до смерті.

Основним методом профілактики кору є вакцинація. Ріст захворюваності на кір  за останнього часу пов’язують, насамперед, із низьким охопленням профілактичними щепленнями дітей та циклічністю захворювання. Рівень захворюваності знаходиться у прямій залежності від кількості нещеплених осіб.

Велике значення для уникнення ускладнень та розповсюдження захворювання мають раннє виявлення та ізоляція хворих на кір.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! При наявності перших ознак, подібних до гострого респіраторного захворювання, а тим більше, якщо спілкувалися з хворим на кір, необхідно негайно викликати лікаря (а не йти до нього на прийом в поліклініку).  Слід не гаяти часу, не займатися самолікуванням, не заражати оточуючих.