Про результати комісійних обстежень дитячих дошкільних закладів

На початку 2018 року на території Херсонської області зареєстровано спалах гострої кишкової інфекції серед вихованців дитячого дошкільного закладу.

З метою попередження ускладнення епідемічної ситуації щодо захворюваності на гострі кишкові інфекції дитячого населення Херсонської області у лютому 2018 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області ініційовано перед органами виконавчої влади адміністративних територій створення комісій (робочих груп) районних державних адміністрацій, міських, селищних, сільських рад, об’єднаних територіальних громад із залученням фахівців Держпродспоживслужби стосовно здійснення комплексних заходів з перевірки дошкільних дитячих закладів щодо відповідності вимогам санітарного законодавства та законодавства у сфері безпечності харчових продуктів.

Відповідні комісії були утворені в усіх районах та містах обласного значення Херсонської області. Обстеженнями було охоплено 436 із 438 (99%) дитячих дошкільних навчальних закладів (2 заклади не функціонували – в Іванівському та Новотроїцькому районах).

Під час здійснення перевірок дитячих закладів, у першу чергу, приділена увага створенню належних санітарно-гігієнічних умов для перебування, виховання, навчання, організації якісного харчування з дотриманням натуральних добових норм та забезпечення медичного обслуговування дітей. При цьому, практично у кожному закладі були виявлені порушення вимог чинного законодавства.

Для більшості дитячих садочків є нагальним питання застарілої матеріально-технічної бази, необхідність оновлення та придбання сучасного технологічного обладнання, проведення поточних ремонтів приміщень, мереж водопостачання та водовідведення, опалення, обладнання медичних кабінетів. Близько 100 дитячих закладів розміщені у пристосованих будівлях, тобто не мають повного набору приміщень, через що порушуються принципи групової ізоляції.

Існує негативна тенденція щодо забезпечення закладів для дітей питною водою гарантованої якості. Так, не мають централізованих або локальних мереж водопостачання (працюють на колодязній воді) 13 дитячих садків (у Великоолександрівському, Високопільському, Верхньорогачицькому, Новотроїцькому та Іванівському районах).

У зв’язку з відсутністю джерел централізованого чи локального водопостачання у населених пунктах або невідповідністю води з локальних джерел нормативам, залишаються навчальні заклади, які ще працюють на привізній воді (Високопільський, Іванівський, Великоолександрівський райони).

Спостерігається негативна динаміка щодо каналізування закладів. Через вихід з ладу старих систем каналізування або відсутності каналізації у населених пунктах сільської місцевості, у навчальних закладах це питання вирішується шляхом каналізування на вигріб, що призводить до збільшення кількості таких закладів. Не підключено до централізованого або локального каналізування (каналізовані на вигріб) 284 з 436 закладів.

Позитивним аспектом можна відзначити, що усі заклади забезпечені внутрішніми туалетами.

Існує потреба в укомплектуванні 68 закладів медичними працівниками.Складна ситуація щодо медичного забезпечення закладів склалася у Великоолександрівському, Нижньосірогозькому, Новотроїцькому районах.

Мають місце порушення вимог нормативних актів з питань організації харчування. У 90% дитячих закладів області не забезпечено виконання фізіологічних норм харчування, основна причина цього – недостатнє фінансування. У 23 закладах були наявні продукти та продовольча сировина, яка надійшла до закладу без супровідної документації (Великоолександрівський, Бериславський, Голопристанський, Каховський, Новотроїцький, Олешківський райони). Встановлені порушення нормативних актів у частині заповнення медичної документації з харчування, маркування розробного інвентарю, дотримання дезрежимів, недотримання правил миття посуду тощо були усунуті безпосередньо під час комплексного обстеження.

У дитячих закладах виявлені факти відсутності належного контролю з боку медичних працівників  щодо допущення до роботи працівників з порушенням термінів проходження медичних оглядів у 8-ми закладах Великоолександрівського, Генічеського, Каховського, Скадовського районів.

Окремою проблемою постає перевантаженість близько 20% дитячих дошкільних закладів від їх загальної кількості в області.

Під час комісійних обстежень з керівниками та працівниками закладів проведена роз’яснювальна робота щодо дотримання санітарно-гігієнічних вимог до утримання приміщень, вимог до постачання, зберігання, реалізації харчових продуктів та продовольчої сировини, технології приготування страв, вжиття заходів стосовно забезпечення закладів якісною питною водою, дотримання персоналом та контроль за дотриманням дітьми правил особистої гігієни.

Акцентована увага керівників закладів та управлінь освіти на необхідності вжиття невідкладних заходів з усунення порушень, що є загрозливими для виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань, харчових отруєнь серед дітей, погіршують умови перебування дітей та праці персоналу в дитячих дошкільних закладах, які є закладами підвищеного епідемічного ризику.

Про виявлені порушення доведено до керівників закладів, підготовлені довідки та листи з пропозиціями на адреси голів комісій, виконавчих комітетів органів місцевого самоврядування, відділи освіти.

Питання залишається на контролі Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області.