Чи якісне насіння? Арбітражне (експертне) визначення якості насіння і садивного матеріалу проводять територіальні органи Держпродспоживслужби

Кабінет Міністрів України Постановою від 18 серпня 2017 р. № 615 затвердив порядок арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу та порядок оформлення заяв для проведення арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу. Документ оприлюдненийнасайтіУрядовогопорталу.Рішення ухвалене відповідно до частини другої статті 23 Закону України «Про насіння і садивний матеріал».

Прийняття даної Постанови встановлює єдиний Порядок арбітражного (експертного) визначення якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу, що забезпечить можливість проведення процедур арбітражу для суб’єктів насінництва та розсадництва.  Для впевненості втому, що придбане насіння або садивного матеріалу є дійсно якісні.

Для проведення арбітражу фізична особа-підприємець або юридична особа подає  заяву та копії документів, що до неї додаються, для проведення арбітражного (експертного) визначення посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу. Інспектор територіального органу Держпродспоживслужби розглядає подану заяву та копії документів, що до неї додаються, і не пізніше наступного робочого дня приймає рішення про відбір арбітражної проби та проведення арбітражного визначення.

Строк арбітражного визначення залежить від біологічних властивостей насіння і садивного матеріалу.

Метою прийняття Постанови є забезпечення прав споживачів та суб’єктів насінництва та розсадництва на якісне насіння і садивний матеріал та визначення офіційної процедури проведення арбітражного (експертного) визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу на вимогу споживачів та суб’єктів насінництва та розсадництва у разі їх невпевненості у відповідності посівних якостей насіння або товарних якостей садивного матеріалу, врегулювання спірних питань між суб’єктами господарювання стосовно посівних якостей придбаного насіння і товарних якостей придбаного садивного матеріалу.

Фахівці відділу контролю в насінництві та розсадництві управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській  області застерігають сільгосптоваровиробників,  що для посіву необхідно використовувати насіння сортів та гібридів вітчизняної і зарубіжної селекції, яке пройшло державне сортовипробування і було перевірене на посівні якості, про що свідчать відповідні документи встановленої форми, зокрема «Сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння». Під час купівлі насіння  споживач повинен вимагати у продавців документи  на закуплене ним насіння. Приреалізації насіння повинно супроводжуватись документами згідно ДСТУ 4138-2002. Ці документи видає споживачеві виробник чи реалізатор насіння.Насіння яке підлягає реалізації повинно бути затароване і промарковане етикетками встановленого зразка.

Крім того, хочемо звернути увагу господарств, які мають залишки насіння минулих років і планують використати таке насіння для посіву під урожай 2018 року. Перед проведенням посіву необхідно провести його повторну перевірку посівних якостей, адже термін дії Сертифікату – чотири місяця, а отже документи не чинні. На даний час послуги по сертифікації насіння надають територіальні підрозділи ДП «Державний  центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».

Так, на сьогодні в Херсонській області працює 5 лабораторій ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» (територіальне представництво м.Херсон, вул. Старообрядницька, 15а, (0552)22-40-29,dp_kherson@ukr.net. ).

На сьогодні до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва включено 23 підприємства, що проводять свою виробничу діяльність на Херсонщині. Вони пропонують великий вибір сортів різних культур.

Основа правильного і розумного господарювання – це вибір для проведення посівної кампанії найкращих сортів та гібридів культур, які володіють унікальними характеристиками та здатні підвищити рентабельність  сільгосппідприємства.