Чи мають право вимагати у вас готівку у магазині: коротко про важливе

Мабуть, кожному знайома ситуація, коли в магазині можна розрахуватися лише готівкою. Наскільки це законно, чи мають право заклади не приймати картку та куди скаржитися, якщо її не прийняли – розповімо далі.

Чи мають право вимагати готівку?

Ті, хто займається продажем товарів, громадським харчуванням і послугами, які використовують реєстратори розрахункових операцій, повинні перейти на обов’язкове приймання спеціальних платіжних засобів для здійснення розрахунків. Тобто від вас не мають права вимагати готівку!

Які ризики в тому, що суб’єкт господарювання не хоче приймати картку для оплати? – спитаєте ви.

А такі, що магазини (а також ресторани, та інші надавачі послуг), що приймають тільки готівку, можуть запросто хитрувати, м’яко кажучи, з податками. Адже гроші, які не фіксуються платіжною чи банківською системою, важко порахувати.

Тож, реальність така, що якщо ви прийшли купити щось у якійсь великій торговій мережі, де торговий зал значно більший за 20 квадратних метрів, і магазин цей не у селі, а у столиці або обласному центрі, а вам кажуть, що розрахуватися можна тільки готівкою, дізнайтеся інформацію про суб’єкта господарювання (ця інформація знаходиться у Куточку споживача, часто у фіскальному чеку). Після чого заповніть шаблон на сайті Держпродспоживслужби, вказавши усю інформацію про заклад. Якщо маєте, додайте чек або його копію. Але, якщо чеку немає – нічого страшного, не скрізь їх видають (але інформацію про заклад і суб’єкт господарювання вказувати обов’язково!).

Також потрібно роздрукувати звернення, підписати, а потім, відскановане, відправити на електронну пошту або листом на звичайну пошту. Без підпису звернення не дійсне.

Згідно з пунктом 2 статті 17 закону України «Про захист прав споживачів», споживач має право на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час та на вільне використання електронних платіжних засобів з урахуванням режиму роботи та обов’язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, установлених законодавством України. Порушення цього пункту, згідно зі статтею 23, тягне за собою накладання штрафу у розмірі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тому, якщо вам відмовляють у розрахунку карткою, пишіть скаргу до Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області. Інспектори вийдуть на позапланову перевірку закладу та притягнуть винних осіб до відповідальності.

Пам’ятайте про свої права!