14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом був проведений IDF (Міжнародною діабетичною федерацією) і ВООЗ (Всесвітньою організацією охорони здоров’я) 14 листопада 1991 року для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі. Завдячуючи діяльності IDF Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом привертає увагу до цієї проблеми мільйонів людей по всьому світу і об’єднує діабетичні громади 145 країн з метою підвищення обізнаності населення про небезпечність цієї хвороби. Щорічно, встановлюючи певну тему, яка безросередньо стосується осіб з цукровим діабетом, IDF не прагне сконцентрувати всі зусилля на акції одного дня, а розподіляє громадську активність на цілий рік.

На сьогодні в Україні зареєстровано 1 млн. 134 тис. хворих на діабет, з них 181 тис. пацієнтів змушена постійно приймати інсулін.
Всього у світі, за даними Міжнародної діабетичної федерації, хворіють на діабет 285 млн. осіб. До 2030 року кількість людей з цукровим діабетом зросте до 435 млн., прогнозують у федерації.

Діабет – це порушення обміну речовин, викликане зниженням секреції інсуліну підшлунковою залозою чи зниженням чутливості тканин до інсуліну. Основною ознакою цього захворювання є стійке підвищення рівня цукру в крові.

Існує ряд факторів, які призводять до появи цукрового діабету: спадкова схильність; ожиріння; деякі хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції. Провокуючим фактором у цьому випадку може бути травма); різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип); стрес; вік (чим старша людина, тим більше є підстав побоюватися цукрового діабету).

Комбінація факторів ризику підвищує небезпеку захворювання в кілька разів. Таким чином, всі люди, що входять до групи ризику, повинні перебувати на диспансерному спостереженні. Також їм рекомендовано періодично проводити пробу з навантаженням глюкозою. Для раннього виявлення цукрового діабету і порушення вуглеводного обміну останнім часом проводиться визначення глікозильованого гемоглобіну, підвищений рівень якого достовірно вказує на порушення вуглеводного обміну.

Необхідно також знати, що будь-які захворювання можуть сприяти порушенню вуглеводного обміну і розвитку цукрового діабету. Тому своєчасне і правильнее лікування також сприяє попередженню цукрового діабету. Особливо уважно слід ставитися до свого стану в період з листопада по березень, тому що більшість випадків захворювання на діабет припадає саме на цей період.

Всесвітній день боротьби проти діабету відзначається у день народження канадського вченого Фредеріка Бантінга, який разом зі своїм колегою Чарлзом Бестом зіграв вирішальну роль у відкритті в 1922 році інсуліну – ліків, що рятують життя людям, хворим на діабет.
В 1922 році Ф. Бантінг вперше в історії зробив ін’єкцію інсуліну 14-річному хлопчику – Леонарду Томпсону, який помирав від цукровогодіабету. Юний пацієнт став першою людиною, яку врятував інсулін. Не минуло й року, як було розпочато виробництво інсуліну в промислових обсягах. У 1923 році Ф. Бантінгу і Дж. Маклеоду, в лабораторії якого було зроблено відкриття, була присуджена Нобелівська премія.